Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2013

FA Cup 3ος γύρος: Προκρίθηκαν Γιουνάιτεντ και Aρσεναλ

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του FA Cup πήραν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Αρσεναλ, οι οποίες νίκησαν στους επαναληπτικούς τις Γουέστ Χαμ και Σουωνση αντίστοιχα με 1 - 0,. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με πλασέ του Γουαιην Ρούνευ στην ανυπεράσπιστη εστία του Γιούσι Γιασκελάινεν και θα μπορούσε να εξασφαλίσει την πρόκριση στο 77ο λεπτό αν ο ίδιος παίκτης δεν αστοχούσε σε πέναλτυ,. Από την πλευρά της η Γουέστ Χαμ δεν έκατσε με σταυρωμένα τα χέρια. Χαρακτηριστικό είναι ότι επιχείρησε μόλις 4 λιγότερες τελικές προσπάθειες από την αντίπαλό της, ενώ έχασε καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Ματ Ταιηλορ,. Στο πρώτο παιχνίδι με τη Σουωνση η Αρσεναλ είχε ισοφαριστεί στα τελευταία λεπτά και η σειρά οδηγήθηκε σε επαναληπτικό. Την Τετάρτη οι ρόλοι αντιστράφηκαν και με γκολ του Τζακ Γουίλσιρ στο 86', οι κανονιέρηδες πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του FA Cup,. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ άσκησαν πίεση στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης και εν τέλει έφτασαν στη νίκη-πρόκριση με δυνατό σουτ του Γουίλσιρ λίγο πριν από το φινάλε,. Είχαν προηγηθεί οι εκπληκτικές επεμβάσεις του Μίχελ Φορμ στις προσπάθειες των Ολιβιέ Ζιρού, Θίο Γουωλκοτ και Τόμμας Βερμάελεν, ενώ ο Γουωλκοτ είχε δοκάρι στο 80ό λεπτό. Στον αντίποδα ο Κάιλ Μπάρτλευ είχε σημαδέψει με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Βόιτσιεχ Στσέζνι, λίγα λεπτά μετά τη σέντρα,.

Manchester United 1 West Ham 0: Rooney pays penalty for latest spot gaffe
Arsenal 1 Swansea 0: Jack the lad saves Wenger's Cup hopes with late strike

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών  Μάνσφιλντ - Λίβερπουλ 1 - 2

FA Cup: Τα αποτελέσματα του 3ου γύρου

Μπέρμιγχαμ - Ληντς 1 - 2
Μπόρνεμουθ - Γουίγκαν 0 - 1
Μπρέντφορντ - Σάουθεντ 2 - 1
Λέιτον Οριεντ - Χαλ 1 - 2 παρατασις (1 - 1 κανονικος αγωνας)