Πέμπτη 10 Ιανουαρίου 2013

Με τρέλα… για τον τελικό!

Οι κύκνοι, μπορεί να βρέθηκαν ελάχιστες φορές στα καρρέ του Τέρνμπουλ, αλλά στη μια από αυτές εκμεταλλεύτηκαν την τύχη και τα δύο λάθη του μοιραίου Ιβάνοβιτς για να σκοράρουν και να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη. Καλοί οι δημιουργοί της Τσέλσυ, κακός ο Τόρρες που αντικαταστάθηκε στο 80ο λεπτό (!) από τον Μπα,. Υπενθυμίζεται ότι τα εκτός έδρας γκολ έχουν ισχύ μονάχα σε περίπτωση που ο επαναληπτικός οδηγηθεί στην παράταση. Κάπως έτσι σημειώνονται οι εκπλήξεις σε θεσμούς όπως το Κύπελλο Αγγλίας. Η Τσέλσυ, απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στη Σουωνση, έδειχνε πως το γκολ ήταν απλά θέμα χρόνου. Κυκλοφορούσε τη μπάλα, οι Οσκαρ και Αζάρ με τα τσαλιμάκια τους διασκέδαζαν τους οπαδούς των μπλε, τα 13 σουτ των Λονδρέζων στο πρώτο ημίωρο έκανε άπαντες να θεωρήσουν πως όλα θα ήταν εύκολα αν άνοιγε το σκορ και ξαφνικά σκοτάδι. Αυτό, δηλαδή, που έπεσε στο 39ο λεπτό στα μάτια του Ιβάνοβιτς που έκανε κακό κοντρόλ στην άμυνα από βεβιασμένη πάσα του Τέρνμπουλ και στην εξέλιξη της φάσης, ο Μίτσου με αριστερό σουτ και 1-0

Στο 43’, ο Ιβάνοβιτς προσπάθησε να πάρει… το αίμα του πίσω, εξαπέλυσε κεραυνό από 25 μέτρα, αλλά ο Τρεμμέλ του είπε όχι,.  Η Τσέλσυ έπρεπε να μπει στο γήπεδο στην επανάληψη με το πόδι στο γκάζι και αυτό έκανε. Η Σουωνση απλά την περίμενε ξανά στην άμυνά της και επέλεξε γρήγορες αντεπιθέσεις για να πετύχει κάτι ανάλογο όπως και στο πρώτο μέρος. Να αιφνιδιάσει, δηλαδή, να εκμεταλλευτεί πιθανό λάθος και να σκοράρει. Στο 55ο λεπτό, ο Νταβίντ Λουίζ απείλησε την εστία των κύκνων με απ ευθείας εκτέλεση φάουλ που πέρασε λίγο άουτ και στο 59’, έφτασε ακόμα πιο κοντά στο γκολ. Από περίπου 20 μέτρα σούταρε, η μπάλα πέρασε κάτω από τον Τρέμμελ, αλλά ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων την πρόλαβε προτού περάσει