Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2013

ΟΦΗ—Πλατανιάς 1—3

Ο Πλατανιάς απέδρασε με 3 - 1 από το Γεντί Κουλέ και πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, μετά το 2 - 0 επί του Aρη.
Η ομάδα από τα Χανιά προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μονιάκη. Γιάννου και Μαραγουδάκης τα άλλα τέρματα για την ομάδα του Αναστασιάδη. Ο Σαρ το γκολ του ΟΦΗ,. Πριν από ακριβώς τρεις μήνες ο ΟΦΗ έχανε με 2 - 0 στο Γεντί Κουλέ από το Λεβαδειακό. Από τις 18 Νοεμβρίου μέχρι τις 18 Φεβρουαρίου η ομάδα από το Ηράκλειο μετρούσε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία εντός έδρας. Το σερί έσπασε ο έτερος εκπρόσωπος της Κρήτης στη Super League. Ο Πλατανιάς πέρασε εντυπωσιακά από την έδρα του ΟΦΗ με νίκη που ουσιαστικά εξασφάλισε από το πρώτο ημίχρονο. Η καλή μέρα του Πλατανιά και κακή του ΟΦΗ φάνηκε από το... πρωί. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Κάλαϊτζιτς σέντραρε από τα αριστερά και ο Μονιάκης σε μια στιγμή... θολούρας κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο αμυντικός του ΟΦΗ έκανε τη γκάφα της ζωής του και έβαλε ένα από τα ωραιότερα αυτογκόλ που έχουμε δει στα γήπεδα. Το γρήγορο γκολ του Πλατανιά άνοιξε το ρυθμό του παιχνιδιού, και κυρίως την άμυνα του ΟΦΗ,.

Αυτό δεν άργησε να το εκμεταλλευτεί η ομάδα του Aγγελου Αναστασιάδη και στο 22' οι Ναζλίδης, Κάλαϊτζιτς και Γιάννου συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον τελευταίο να στέλνει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα του Αγριμάκη. Ο Γιάννης Πετράκης ήθελε και έπρεπε να διορθώσει άμεσα αρκετά πράγματα στο αρχικό στήσιμο του ΟΦΗ, αλλά ήταν νωρίς για μαζεμένες αντικαταστάσεις. Η πρώτη, πάντως, ήρθε στο 26' με το Ζορμπά να παίρνει τη θέση του Ιωαννίδη. Αυτή η κίνηση αποτελούσε διόρθωση μιας κακής εκτίμησης του ίδιου του Πετράκη που έβαλε βασικό δεξί μπακ τον Ιωαννίδη, έναν ποδοσφαιριστή που κατ εξοχήν κάλυπτε θέσεις στην αριστερή πλευρά. Μετά το 0 - 2 ο Πλατανιάς βρήκε ακόμη περισσότερους χώρους στην άμυνα του ΟΦΗ και οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιθέσεις στις οποίες θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει και τρίτο γκολ,  http://www.ofifc.gr/news/view/oi_20_paiktes_me_platania