Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2013

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ρέντινγκ 2 — 1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χρειάστηκε περισσότερη από μια ώρα αγώνα για να κάμψει την αντίσταση της Ρέντινγκ στο Ολντ Τράφορντ, αλλά τα κατάφερε με το 2 - 1, που τη στέλνει στους 8 του Κυπέλλου,. Ετοιμοι για... ντέρμπυ οι κόκκινοι διάβολοι, αφού μετά τη νίκη (2 - 1) επί της Ρέντινγκ, περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Μίντλεσμπρο - Τσέλσυ. Ορεξάτοι ήταν οι ποδοσφαιριστές του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον, ωστόσο, πότε ο Φεντέριτσι και πότε η άμυνα των royals, δεν τους επέτρεπαν να σκοράρουν. Τελικά το έκαναν ο Νάνυ (69’) και ο Ερνάντες στο
71ο λεπτό,. Η ομάδα του Μακ Ντέρμοτ, κατάφερε μονάχα να μειώσει στο 81’ με κοντινό πλασέ απ’ τον Μακ Αναφ,. Τραυματίας με πρόβλημα στον δεξί αστράγαλο, αποχώρησε στο 40ο λεπτό του αγώνα ο Φηλ Τζόουνς. Η υπεροχή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε εμφανής από το πρώτο λεπτό. Εστω και με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον προσπάθησε να χτυπήσει ευθύς εξ αρχής. Στο 2ο λεπτό, οι κόκκινοι διάβολοι έχασαν τριπλή ευκαιρία με σουτ από τους Ερνάντες, Γουέλμπεκ και κεφαλιά από τον Βαλένσια. Λίγο αργότερα, ο Γουέλμπεκ είδε τον Φεντέριτσι να αποκρούσει με τα πόδια και η πίεση από πλευράς γηπεδούχων, συνεχίστηκε. Η καλύτερη στιγμή για τη Γιουνάιτεντ, ήρθε στο 23ο λεπτό, με τον Κλέβερλι αρχικά να σουτάρει από μακριά, τον Φεντέριτσι να αποκρούει και τον Γιάνγκ, από ριμπάουντ με υπερβολική σιγουριά να βλέπει τον αντίπαλο γκολκηπερ να του λέει όχι. Η Ρέντινγκ προσπαθούσε να ισορροπήσει την κατάσταση, κέρδισε μέτρα, πήρε την κατοχή της μπάλας, αλλά απείλησε τον Ντε Χέα στο 45ο λεπτό με το αριστερό σουτ του Λε Φοντρ. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, η Γιουνάιτεντ είχε δοκάρι σε καταπληκτικό σουτ του Νάνυ,. http://www.readingfc.co.uk/