Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2013

Σοσσω - Παρί Σαιν Ζερμαιν 3 - 2

Αλλη μία… κηδεία στο Μπονάλ! Μετά τις Λιων και Μαρσέιγ και η Παρί Σαιν Ζερμαιν έπεσε θύμα της Σοσσω, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3 - 2, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 25η αγωνιστική της Ligue 1,. Με τη Λιων είχε έρθει 1 - 1, τη Μαρσέιγ τη νίκησε (3 - 1) ωστόσο η Σοσσω κήδεψε άλλη μία πρωτοπόρο του Championnat, καθώς επικράτησε 3 - 2 της Παρί Σαιν Ζερμαιν, στο ματς που έκλεισε την 25η αγωνιστική της Ligue 1,. Η ομάδα του πρώην αμυντικού του Παναθηναϊκού Σεντρίκ Καντέ ( ήταν και αρχηγός στον αγώνα ) η οποία παλεύει και εφέτος για τη σωτηρία της, έδωσε τη… χαριστική βολή στους πρωτευουσιάνους με τον Μπακαμπού στο 84’! Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στην Παρί Σαιν Ζερμαιν και τη Σοσσω είναι μεγάλη και αυτό φρόντισε να το δείξει από το 29’ ο Αλεξ, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στους πρωτευουσιάνους. Αλλά, η χαρά των παικτών του Κάρλο Αντσελόττι κράτησε μόλις για επτά λεπτά, καθώς ο Ρουντέ έφερε το ματς ίσα, ενώ ο Σίο σήκωσε το Μπονάλ στο… πόδι, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 54ο λεπτό., Στο 76’, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να βρουν δίχτυα και αυτό το έκανε για λογαριασμό τους ο Ρουσιγιόν, ο οποίος έστειλε – άθελά του - την μπάλα στο τέρμα του Πουπλέν. Παρ’ όλα αυτά, η Σοσσω δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς τον επίλογο του… έπους έγραψε στο 84ο λεπτό ο Μπακαμπού, διαμορφώνοντας το τελικό 3 - 2,!  http://www.ligue1.com/

Λιλ - Ρεν 2 - 0 ( 24’ αυτογκολ Μαβινγκά 61’ Παγιέ )