Τρίτη 24 Απριλίου 2012

Το Επος της Τσέλσυ, Μπαρτσελωνα - Τσέλσυ 2 - 2

Η Τσέλσυ έκανε το colpo grosso και διατηρήθηκε ζωντανή στο Καμπ Νου απέναντι στην Μπαρτσελωνα, αποσπώντας ισοπαλία 2 - 2 παρά την αποβολή του Τέρρυ από το 1ο ημίχρονο. Ραμίρες και Τόρρες τα γκολ που ανέτρεψαν το 2 - 0 των μπλαουγκράνα κι έστειλαν τους μπλε στον τελικό του Μονάχου

Η ταυτότητα του αγώνα
Φάση: Ημιτελικός ( επαναληπτικός )
Γήπεδο: Καμπ Νου
Διαιτητής: Τσακίρ ( Τουρκία )
Βοηθοί: Ντουράν ( Τουρκία ) Ονγκούν ( Τουρκία )
Σκόρερ: 35' Μπουσκέτς 43' Ινιέστα - 45+2' Ραμίρες 92' Τόρρες
Κίτρινες κάρτες: 50' Ινιέστα 72' Μέσι - 32' Μίκελ 45' Ραμίρες 48' Ιβάνοβιτς
59' Τσεχ 73' Λάμπαρντ 89' Μευρέλες
Κόκκινες κάρτες: 40' Τέρρυ
Θεατες 100,000 ( Εισιτηρια 99,786 )

Τα ΜΜΕ συνηθίζουσι να είναι υπερβολικά στην περιγραφή ενός ενδιαφέροντος παιχνιδιού. Η φράση τα είχε όλα δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο των περιπτώσεων που χρησιμοποιείται. Οχι σε αυτό το ματς, όχι σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, όμως. Στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα στο Καμπ Νου τα είδαμε όλα. Είδαμε, κατ' αρχάς, τα βασικά. Τα σχέδια των 2 προπονητών για την πρόκριση, αφενός τις αλλαγές του Πεπ Γκουαρδιόλα από το clasico ( μέσα Ισαάκ Κουένκα, έξω Ντάννυ Αλβες ) και τις... μη αλλαγές του Ρομπέρτο ντι Ματέο από το 1ο ματς, Στο 4ο λεπτό η πρώτη μεγάλη ευκαιρία.
Τετ -α- τετ του Λιονέλ Μέσι, με τον κακό δαίμονά του, Πετρ Τσεχ, να του αρνείται για 7ο σερί ματς με την Τσέλσυ κάποιο γκολ. Η πρώτη επίσκεψη του Γκάρυ Καιηχιλ  στο Καμπ Νου διήρκεσε μόλις 12 λεπτά, λόγω τραυματισμού. Ακολούθησε ο τραυματισμός και του Γεράρδ Πικέ και οι 2 ομάδες άνοιξαν από νωρίς το χορό των αλλαγών. Η μονότονη πίεση των μπλαουγκράνα απέφερε 2- 3 καλές ευκαιρίες και στο 35' ήρθε η ώρα του πρώτου τέρματος, με τον Σέρχιο Μπουσκετς. Η δράση συνεχίστηκε στο 40' όταν ο αρχηγός των μπλε, Τζων Τέρρυ, χτύπησε εκτός φάσης τον Αλέξις Σάντσες κι αποβλήθηκε. Οι κενοί χώροι οδήγησαν στο 2 - 0 του Αντρές Ινιέστα, αλλά ομοίως, ο Ραμίρες τους εκμεταλλεύθηκε και διαμόρφωσε σκορ πρόκρισης για τους Αγγλους στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την ίδια τακτική κι από τις 2 ομάδες, αλλά χωρίς μεταβολές στην ενδεκάδα. Η Μπαρτσελωνα κέρδισε πέναλτυ στο 49' το οποίο ανέλαβε ο Μέσι, αλλά η... κατάρα της Τσέλσυ δεν έσπασε. Δοκάρι και πλέον έσπαζαν καρδιές. Οι Αγγλοι είχαν κλειστεί υποδειγματικά στην περιοχή τους και τίποτα δεν τους κουνούσε. Με τον Ντρογκμπά σε ρόλο δεξιού μπακ ( !) και τον Σαλομόν Καλού να κάνει το ίδιο όταν πέρασε στο ματς, η απαράμιλλη αφοσίωση στο αμυντικό πλάνο έβαλε σταυρόλεξα για δυνατούς λύτες στους Καταλανούς

Αποδείχθηκε πως δεν ήταν τέτοιοι, αφού δίχως plan b, το tiki - taka δεν είχε ουσιώδες αποτέλεσμα. Ενα δοκάρι του Μέσι, και παρά την είσοδο των Κρίστιαν Τέγιο και Ισαακ Κουένκα, το 2 - 1 παρέμενε στο φωτεινό πίνακα. Οταν έφτασε το 80ό λεπτό, το άγχος είχε κυριεύσει πρόδηλα τους Καταλανούς. Ούτε οι πάσες τους ήταν σωστές πλέον και ο Φερνάντο Τόρρες βρήκε ρόλο στην ενδεκάδα της Τσέλσυ. Η ώρα του ήρθε στο 92ο λεπτό, όπου σημείωσε το πιο εύκολο, αλλά και πιο σημαντικό τέρμα της καριέρας του, στέλνοντας την Τσέλσυ στο 2ο τελικό της ιστορίας της στο θεσμό, διατηρώντας παράλληλα την παράδοση που θέλει καμμία κάτοχο του Champions League να μη διατηρεί τα σκήπτρα