Τετάρτη 11 Απριλίου 2012

Λυτρώθηκε στο 91' η Λίβερπουλ

Παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 25ο λεπτό, η Λίβερπουλ επικράτησε 3 - 2 της Μπλάκμπερν χάρη σε γκολ του Αντυ Κάρολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι ρεντς μπήκαν δυνατά στο ματς και μέσα σε 16 λεπτά είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 12' ο Μπέλαμυ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Μάξι Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή, ενώ στο 16' ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύθηκε τις κόντρες και έκανε το 2 - 0,., Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 25ο λεπτό, όταν ο Ντόνυ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Χόηλετ και αποβλήθηκε. Ο Αγεγκμπένι ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Τζόνσον, που αντικατέστησε τον αρνητικό Φλάναγκαν, απέκρουσε το κακό χτύπημα του Νιγηριανού. Ο τελευταίος εξιλεώθηκε για την απώλεια του πέναλτυ, αφού στο 36' μείωσε με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νταν και στο 61' ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ. Στην εν λόγω φάση, ο Τζόουνς που υπέπεσε σε πέναλτυ θα έπρεπε να είχε αποβληθεί, αλλά τη γλίτωσε με κίτρινη κάρτα
Ολα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, αλλά ο Αντυ Κάρολ είχε αντίθετη άποψη. Μετά από μακρινό γέμισμα στην περιοχή της Μπλάκμπερν, ο Αγκερ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αγγλος τη δεύτερη, χαρίζοντας τη νίκη στη Λίβερπουλ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του νεαρού επιθετικού μετά από 2,5 μήνες και η πρώτη νίκη των κόκκινων έπειτα από τέσσερις απώλειες

Μπλάκμπερν - Λίβερπουλ 2 - 3
( 36' 61' πέναλτυ Αγεγκμπένι - 12' 16' Μαξι Ροντρίγκες 91' Κάρολ )

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της Μεγαλης Τετάρτης:

Μάντσεστερ Σίτυ - Γουέστ Μπρομγουιτς 4 - 0
6' και 54' Αγκουέρο 61' Τέβες 64' Νταβίντ Σίλβα )
Γουΐγκαν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1 - 0