Παρασκευή 27 Απριλίου 2012

Ισπανική μονομαχία

Ισπανική μονομαχία 27 /4/ 2012
O Γιορέντε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Αθλέτικο Μπιλμπάο επί της Σπόρτινγκ Λισσαβωνας με ένα γκολ και δύο ασίστ, Ο Φερνάντο Γιορέντε µε δύο ασίστ και ένα γκολ, στο 88ο λεπτό, οδήγησε χθες την Αθλέτικο Μπιλµπάο σε νίκη µε 3 - 1 επί της Σπόρτινγκ Λισσαβωνας και σε πρόκριση στον τελικό του Γιουρόπα Ληγκ, στο Βουκουρέστι. Εκεί, στις 9 Μαΐου, θα αντιµετωπίσει την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία την ηµέρα των 109ων γενεθλίων της νικώντας µε 1 - 0 τη Βαλένθια στο Μεστάγια προκρίθηκε µε συνολικό σκορ 5 - 2., Πρόκειται για τον δεύτερο ισπανικό εµφύλιο στην ιστορία του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ/ Γιουρόπα Ληγκ, αφού είχε προηγηθεί εκείνος του 2007 όταν η Σεβίλλη είχε επικρατήσει στα πέναλτυ της Εσπανιόλ του Ερνέστο Βαλβέρδε. Παρηγοριά για την ισπανική Λίγκα, που είδε τις πρωτοκλασάτες της, Μπαρτσελωνα και Ρεάλ, να χάνουν το ραντεβού στον τελικό του Τσάµπιονς Ληγκ

Οι Βάσκοι της Μπιλµπάο θα µετάσχουν στον µόλις δεύτερο τελικό στην ιστορία τους και πρώτο ύστερα από 35 χρόνια. Τότε, το 1977 είχαν χάσει το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ εξαιτίας του εκτός έδρας γκολ, στον διπλό τελικό µε τη Γιουβέντους ( 0 - 1, 2 - 1 ) Θυµίζουµε ότι τότε, στον ηµιτελικό, η Γιουβέντους είχε αποκλείσει την ΑΕΚ
( 4 - 1, 1 - 0 )! Για την Ατλέτικο Μαδρίτης είναι ο δεύτερος τελικός Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ/ Γιουρόπα Ληγκ, το οποίο είχε κατακτήσει προ διετίας νικώντας τη Φούλαµ ( 2 - 1 ) στην παράταση

Αθλέτικο Μπιλμπάο - Σπόρτινγκ Λισσαβωνας  3 - 1: Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν την υπεροχή τους στο 17' όταν από σέντρα του Μουνιαΐν ο Γιορέντε µε το στήθος έστρωσε την µπάλα στον Μαρκέλ Σουσαέτα που άνοιξε το σκορ. Η µαχητική Σπόρτινγκ ισοφάρισε µε τον Ολλανδό Ρίκυ Φαν Βόλφσβινκελ στο 44' αλλά στις καθυστερήσεις του α' µέρους, από νέα ασίστ του Γιορέντε, ο Ιµπάι Γκόµεθ έγραψε το 2 - 1., Στο β' µέρος οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα δοκάρι, η Αθλέτικο µε τον Μαρτίνεθ ( 52' ) και λίγο αργότερα η Σπόρτινγκ µε τον Ινσούα ( 55' ) Κι ενώ η παράταση διαγραφόταν,
ο 27χρονος Γιορέντε µε προβολή από σέντρα του Γκόµεθ στο 88' έδωσε τη νίκη - πρόκριση στους Βάσκους

Βαλένθια – Ατλέτικο Μαδριτης 0 - 1: Στο α' ηµίχρονο ο Σολδάδο έχασε τρεις ευκαιρίες για τη Βαλένθια, ενώ ο 20χρονος Βέλγος γκολκηπερ της Ατλέτικο,
Τιµπω Κουρτουά ( δανεικός από την Τσέλσυ )  έκανε διπλή επέµβαση σε σουτ των Φεργκουλί, Ζόνας ( 21' ) Στο β' µέρος, όταν ο Αντριάν Λόπεθ σκόραρε µε διαγώνιο βολέ στο 60' η σεµνή τελετή πήρε ουσιαστικά τέλος, αν και η Ατλέτικο ολοκλήρωσε µε δέκα παίχτες τον αγώνα λόγω αποβολής του Τιάγκο ( 78' )