Κυριακή 15 Απριλίου 2012

Λύτρωση με Κάρολ και τελικό η Λίβερπουλ!

Λίβερπουλ - Eβερτον 2 - 1,., Στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας βρίσκεται η Λίβερπουλ που επικράτησε στο κατάμεστο Γουέμπλευ της συμπολίτισσας Εβερτον με 2 - 1,.,  Οι Ρεντς έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ του Κάρολ στο 87' πήραν την πρόκριση για τον τελικό της 5ης Μαϊου! Πλέον θα περιμένουν μέχρι το βράδυ της Κυριακής του Πάσχα ( 15/ 4 ) ώστε να μάθουν ποια εκ των Τσέλσυ και Τόττεναμ θα βρεθεί αντίπαλός τους στο δρόμο για τον... 60ό τίτλο τους! Παρότι η Λίβερπουλ ήταν εκείνη που μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι, εν τέλει η Εβερτον ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ. Στο 24' ο Αγγερ και ο Κάραχερ μπερδεύτηκαν μέσα στη μεγάλη περιοχή, δεν κατάφερε να διώξει κανείς και ο Κέηχιλ προσέφερε έτοιμο γκολ στον Γέλαβιτς, που έκανε το 1 - 0  http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/17643172

Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ της Εβερτον φέτος απέναντι στη Λίβερπουλ.

Οι παίκτες του Κέννυ Νταλγκλίς πήραν και πάλι τον έλεγχο της αναμέτρησης ωστόσο δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Χάουαρντ. Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Αντυ Κάρολ να χάνει μια δική του ευκαιρία και τη Λίβερπουλ να συνεχίζει να έχει - ανούσια - κατοχή. Στο 62' ήταν η σειρά της άμυνας της Εβερτον να κάνει το... δώρο της. Ο Ντιστέν έκανε απρόσεκτο γύρισμα και ο Σουάρεζ με πλασέ έγραψε το 1 - 1,., Ο Ντάουνινγκ προσπαθούσε να φέρει το παιχνίδι στην περιοχή της Εβερτον, αλλά τελικά η λύτρωση για τη Λίβερπουλ ήρθε στο 87' Ο Μπέλαμυ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Αντυ Κάρολ κέρδισε στον αέρα τους αντιπάλους του και με κεφαλιά έκανε το 2 - 1

Στις καθυστερήσεις, ο Χάουαρντ με εξαιρετική απόκρουση δεν επέτρεψε να βάλει η Λίβερπουλ και τρίτο γκολ http://www.youtube.com/embed/amKDGKSDh-k

Στο κατάμεστο Γουέμπλευ βρέθηκαν 87,231 θεατές! Πριν από το παιχνίδι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των θυμάτων του Χίλσμπορο, 23 χρόνια πριν..
.
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ( Νταλγκλίς ): Μπραντ Τζόουνς, Γκλεν Τζόνσον, Κάραγκερ, Σκρτελ, Αγκερ, Σπίρινγκ, Χέντερσον ( 75' Μάξι Ροντρίγκες ) Τζέραρντ,
Ντάουνινγκ ( 84' Μπέλαμυ ) Λουΐς Σουάρες, Κάρολ

ΕΒΕΡΤΟΝ ( Μόγες ): Χάουαρντ, Φιλ Νέβηλ, Χάιτινχα, Ντιστέν,
Μπαιηνς ( 88' Ανιτσέμπε ) Γκίμπσον, Φελαϊνί, Λίον Οσμαν,
Γκουέγ ( 68' Κόουλμαν ) Τιμ Κέηχιλ, Γέλαβιτς

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών
Λίβερπουλ - Εβερτον 2 - 1
62' Σουάρες 87' Κάρολ - 24' Γέλαβιτς
Τόττεναμ - Τσέλσυ 1 - 5
56' Μπαιηλ - 43' Ντρογκμπά 49' Μάτα 77' Ραμίρες 81' Λάμπαρντ 94' Μαλουντά