Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

Σπάρτα Πράγας - Τσέλσυ 0 - 1

Με τον Οσκαρ να μπαίνει ως αλλαγή και να σκοράρει, η Τσέλσυ έφυγε νικήτρια από την έδρα της Σπάρτα Πράγας και πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στους 16 του Γιουρόπα Ληγκ. Οχι, η Τσέλσυ δεν πήρε κανένα βραβείο με τέτοια εμφάνιση, αλλά ο Οσκαρ, έκανε τη διαφορά μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα από την ώρα που μπήκε στο ματς. Με γκολ του νεαρού Βραζιλιάνου στο 82’, οι μπλε του Λονδίνου επικράτησαν 1 - 0 της Σπάρτα στην Πράγα και απέκτησαν σαφές προβάδισμα πρόκρισης στους 16 του Γιουρόπα Ληγκ. Κάκιστο το παιχνίδι στην τσεχική πρωτεύουσα, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι… βαριούνται να παίξουν, αλλά την Τσέλσυ να παίρνει αυτό που θέλει με ατομική ενέργεια του Οσκαρ που μπήκε φορτσάτος στο 81ο λεπτό. Ανώτεροι οι Λονδρέζοι σε όλο το ματς, χωρίς όμως να το δικαιολογήσουν με πολλές ευκαιρίες και ασφυκτική πίεση.
Η αλήθεια είναι ότι δεν χρειαζόταν και πολύ μεγάλη προσπάθεια η Τσέλσυ ώστε να επιδείξει την ανωτερότητά της απέναντι στη Σπάρτα Πράγας. Από το πρώτο λεπτό οι μπλε έδειξαν ότι είναι το φαβορί του ζευγαριού και το αφεντικό της – τουλάχιστον στο πρώτο ματς – χωρίς όμως να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες για γκολ. Κάπως… χαλαρή ήταν η διάθεση των παικτών του Ράφα Μπενίτεθ, που όμως, αρχικά στο
4ο λεπτό με σουτ του Λάμπαρντ και έπειτα στο 6’ με τον Αζάρ, υποχρέωσαν τον Βάτσλικ σε επεμβάσεις. Οι γηπεδούχοι, είχαν εξαιρετική ευκαιρία για να κάνουν… άνω – κάτω το παιχνίδι, στο 16ο λεπτό, με τον Λαφάτα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας των μπλε, αλλά να σουτάρει με τη μια από τη βαθιά μπαλιά του Κάντλετς, με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει ψηλά. Οι Λονδρέζοι είχαν τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσαν να επιτεθούν με ορθολογικό τρόπο…  Overview  Report  http://www.chelseafc.com/

Sparta Prague 0 Chelsea 1: Oscar's instant impact gives Blues the lead