Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013

Γρανάδα – Μπαρτσελωνα 1 - 2

Εκεί που η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε, η Μπαρτσελωνα πέρασε και με ανατροπή! Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν 2 - 1 της Γρανάδα του Λούκας Αλκαράθ, με τον Μέσι να σκοράρει δις, φτάνοντας τα 301 γκολ με την Μπάρτσα! Δεν την πάτησε, όπως η Ρεάλ Μαδρίτης!
Η Μπαρτσελωνα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Γρανάδα του Λούκας Αλκαράθ, το γύρισε και πέρασε νικήτρια με 2 - 1, χάρη στα δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι. Με αυτά τα τέρματα, έφτασε συνολικά τα 301 με τη φανέλα των μπλαουγκράνα, σκοράροντας για 14ο συνεχές παιχνίδι στο ισπανικό πρωτάθλημα! Οι παίκτες του πρώην τεχνικού του Αρη μπήκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τον Ιγκάλο στο 26’,. Τα πράγματα έγιναν ζόρικα για την Μπαρτσελωνα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Και με ποιον άλλο? Φυσικά, τον Λιονέλ Μέσι. Στο 50’, ο Λέο έσπασε το οφ σάιντ των γηπεδούχων, βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1 - 1,. Στο 66’ ο Πέδρο έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ακυρώθηκε γκολ του ως οφ σάιντ. Κάπου εκεί το πήρε πάλι πάνω του ο Μέσι. Εστησε τη μπάλα έξω από την περιοχή της Γρανάδα, εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 2 - 1, με το νούμερο 301 γκολ του Αργεντινού αστέρα στην καριέρα του στην ομάδα. Αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης, παρά τις καλές ευκαιρίες των Ιμπραχίμι (Γρανάδα) και Αλέξις Σάντσες (Μπαρτσελωνα) προς το τέλος της αναμέτρησης,. Messi Scores 300th Goal for Barcelona in 2-1 Win Over Granada

Lionel Messi hits 300 to lead Barcelona to comeback win at Granada

Granada 1 Barcelona 2: Amazing Messi scores 300th goal for Barca as leaders fight

Granada 1 - 2 Barcelona