Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

ΜΚ Ντονς - Μπάρνσλευ 1 - 3

Μια θέση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας εξασφάλισε η Μπάρνσλευ, με την ομάδα του Νταιηβιντ Φλίτκροφτ να επικρατεί 3 - 1 εκτός έδρας της ΜΚ Ντονς. Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να δείξουν από την αρχή ποιος είναι το… αφεντικό της αναμέτρησης και μόλις στο 3’ ο Ντάγκναλ νίκησε τον Μάρτιν για το 1 - 0,. Ενα λεπτό πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο ο Χέργουντ διπλασίασε τα τέρματα για τον σύλλογο της Τσάμπιονσιπ, με το 2 - 0 να είναι αυτό που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι το… πάλεψαν στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να μειώσουν προσωρινά σε 2 - 1 στο 62’ με τον Μπόντγουιτς. Οι παίκτες του Καρλ Ρόμπινσον προσπάθησαν στη συνέχεια να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά όχι μόνο δεν το κατάφεραν, αλλά είδαν τον Ντάγκναλ ( με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του στο ματς ) να διαμορφώνει στις καθυστερήσεις το τελικό 3 - 1 που στέλνει τη Μπάρνσλευ στους 8 του αρχαιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η ΜΚ Ντονς, λόγω της αποβολής του Αλλαν Σμιθ στο πέμπτο λεπτό του έξτρα χρόνου,. εισιτηρια 14,475,.