Δευτέρα, 11 Φεβρουαρίου 2013

Πλατανιάς – Αρης 2 - 0

Ο αποφασισμένος Πλατανιάς σκόραρε από μια φορά σε κάθε ημίχρονο και έβαλε από κάτω στη βαθμολογία τον Αρη. Ναζλίδης και Αναστασάκος οδήγησαν την ομάδα από τα Χανιά στη νίκη, και βύθισαν τον Αρη στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας,. Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια, πιο επιθετικός και πιο αποφασισμένος ο Πλατανιάς, πήρε με εύκολο τρόπο μια σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν νωθρό Αρη,. Από το πρώτο μέρος οι Κρητικοί πίεσαν, πήραν το κέντρο με τον κορυφαίο Κάλαϊτζιτς και μπλόκαραν το κουβάλημα της μπάλας από τον Τάτο,. Τα μακρινά σουτ ήταν ο αρχικός τρόπος που προσπάθησαν να απειλήσουν οι δύο ομάδες. Ακολούθησε μια κοντινή προβολή του Γιάννου που σταμάτησε στο δοκάρι, μια κεφαλιά του Καστέλς και μια βολίδα του Κάλαϊτζιτς στο δοκάρι. Μια, δυο, τρεις, ο Πλατανιάς πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σουτ του Ναζλίδη, και αφού νωρίτερα οι παίκτες του Αγγελου Αναστασιάδη πυροβολούσαν από διάφορα σημεία της μεγάλης περιοχής την εστία του Βελλίδη,. Η κυριαρχία του Πλατανιά πήρε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο Γιαννιώτας. Ο αρκετά οξύθυμος επιθετικός του Αρη έσπρωξε το Ναζλίδη και ο Μάνταλος τον έστειλε στα αποδυτήρια στο 51ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο υπήρξε εκνευρισμός στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών μέχρι που ο Πλατανιάς αποφάσισε να βάλει την μπάλα κάτω και να αναπτυχθεί από τον άξονα. Μετά από μια μεγάλη ευκαιρία με τον Καστέλς ήρθε ο Αναστασάκος για να κάνει το 2 - 0 και να τελειώσει τον αγώνα. Ο Ελληνας φορ εκτέλεσε το Βελλίδη με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή,. http://www.arisfc.gr/gr/