Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013

Λεβερκούζεν - Ντόρτμουντ 2 - 3

Η Ντόρτμουντ πέρασε με 3 - 2 από την Μπάυ Αρένα απέναντι στη Λεβερκούζεν για την 20η αγωνιστική, ανέβηκε στη δεύτερη θέση και έμεινε να κυνηγά μόνη την Μπάγερν,. Στους δύο τρίτους δεν χωρεί… Η Ντόρτμουντ εκτόπισε τη Λεβερκούζεν από τη δεύτερη θέση νικώντας τη με 3 - 2 στην Μπάυ Αρένα και έμεινε να κυνηγά μόνη την πρωτοπόρο Μπάγερν. Οι νταμπλούχοι προηγήθηκαν με δύο γκολ πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς ο Μάρκο Ρόις στο 3’ και ο Γιάκουμπ Μπλαστσικόφσκυ με πέναλτυ που κέρδισε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκυ στο 9’ της έδωσαν σαφές προβάδισμα. Ενα τετράλεπτο τρικυμίας επέτρεψε στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν με τέρματα του Στέφαν Ράιναρτς στο 58’ και το 62’,.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ωστόσο, από λάθος πάσα του Φίλιπ Βόλσαϊντ επωφελήθηκε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκυ και με το 13ο γκολ του στη φετεινή Bundesliga αποκατέστησε την τάξη. Στο 70’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία να κάνουν το 4 - 2, καθώς ο Μπερντ Λένο απέκρουσε το πέναλτυ του Γιάκουμπ Μπλαστσικόφσκυ, που είχε κερδίσει ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκυ σε ανατροπή από τον Σεμπάστιαν Μπένις,. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε το 3/ 3 και έφτασε τους 39 βαθμούς, δώδεκα λιγότερους από την Μπάγερν και δύο περισσότερους από τη Λεβερκούζεν,. Νωρίτερα το απόγευμα, η Γκλάντμπαχ έχασε χρυσή ευκαιρία να κρατηθεί στην εξάδα της Ευρώπης γνωρίζοντας την ήττα με 2 - 1 στη Νυρεμβέργη από την ομώνυμη ομάδα, που με τη σειρά της έκανε σημαντικό βήμα για τη σωτηρία της,. http://www.bundesliga.com/en/liga/news/2012/0000239663.php