Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2013

Ολλανδια: 22η αγωνιστικη

Ο Αγιαξ έχασε την ευκαιρία να μειώσει σε απόσταση αναπνοής από την Αϊντχόβεν, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 1 - 1 με τη Ρόντα στην Αμστερνταμ Αρίνα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν την αδράνεια των αμυντικών του Αίαντα στο 39ο λεπτό και άνοιξαν το σκορ με τον Αντίλ Ραμζί, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 54ο με κοντινή προσπάθεια του Ντάλευ Μπλιντ. εισιτηρια 51,088,. Στα χνάρια της Αϊντχόβεν και του Αγιαξ βάδισε η Τβέντε, αφού δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της αδύναμης Τσβόλε. Με τη συμπλήρωση 11 λεπτών παιχνιδιού, ο Ντούσαν Τάντιτς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Εντσέντε, αλλά στο 81' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Αβντιτς. Η Φέγενορντ, από την πλευρά της, εκμεταλλεύθηκε τις απώλειες των πρωτοπόρων και μετά τη νίκη της επί της Αλκμααρ με 3 - 1 έπιασε τον Αγιαξ.

Ο Ζαν - Πωλ Μποέτιους άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 63ο με τον Ρόυ Μπίρενς. Παρ όλα αυτά η ομάδα του Ρόττερνταμ δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει βαθμούς και χάρη στα γκολ των Ζόρντι Κλάσιε,

# Ο Ισαάκ Κουένκα πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αγιαξ,.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Σάββατο 9/ 2

Ντεν Χάαγκ - Μπρέντα 2 - 1 ( 50’ Βιθέντο 68’ Τσέρι – 82’ Τεν Βούρντε )
Χέρακλες - Βίλλεμ 4 - 1
( 19’ Βεγίνοβιτς 26’ 60’ Μπρουνς 44’ Ντουάρτε – 6’ Βόσεμπελτ )
Χέρενβεν - Φένλο 2 - 2
( 69’ Μάρετσεκ 90’ Φινμπόγκασον – 36’ Νόφορ 68’ Σέηπ )
Γκρόνιγκεν - Βάλβαϊκ 2 - 1 ( 32’ 69’ Ζίφουϊκ – 24’ πεναλτυ Μπράμπερ )
Βίτεσσε - Αϊντχόβεν 2 - 2 ( 77’ 88’ Μπόνυ – 19’ πεναλτυ Μέρτενς 78’ Βινάλντουμ )

Κυριακή 10/ 2

Ουτρέχτη - Ναϊμέγκεν 0 - 3 ( 15' Πλάτιε 85' Φάλκενμπουργκ 93' Μπόιμανς )
Αγιαξ - Ρόντα 1 - 1 ( 54' Μπλιντ - 39' Ραμζί )
Φέγενορντ - Αλκμααρ 3 - 1 ( 25' Μποέτιους 72' Κλάσιε 93' Βιλιένα - 63' Μπίρενς )
Τσβόλε - Τβέντε 1 - 1  ( 81' πέναλτυ Αβντιτς - 11' Τάντιτς )