Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

Γκλάντμπαχ - Λάτσιο 3 - 3

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τα τρια πέναλτυ που έδωσε στην Γκλάντμπαχ ο Ρώσος διαιτητής, Κασάεφ, η Λάτσιο κατάφερε και έφυγε με το 3 - 3 από το Μπορούσια Παρκ παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης. Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Στο 17’, η Γκλάντμπαχ κέρδισε πέναλτυ όταν ο Αντρέ Ντίας έριξε τον Χέρμαν μέσα στην περιοχή και ο αρχηγός των πράσινων, Στραντζλ, το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1 - 0,. Η Λάτσιο στη συνέχεια πίεσε αλλά οι Γερμανοί ήταν φωτιά στις αντεπιθέσεις. Το ημίχρονο έκλεισε με αυτό το σκορ και στην επανάληψη οι Ιταλοί βγήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση. Και το κατάφεραν πολύ γρήγορα. Στο 57’ ο Καντρέβα πάσαρε και ο Φλόκαρι με προβολή από κοντά έκανε το 1 - 1. Και στο 64’ ο Κόζακ με παρόμοι τρόπο έβαλε μπροστά την Λάτσιο. Ολα έδειχναν πως οι Ιταλοί θα καθαρίσουν εύκολα τα ματς, αλλά ο Ντίας έκανε δεύτερο κουτό πέναλτυ στο 69’, δέχθηκε και δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για 20 λεπτά και την μπάλα στην άσπρη βούλα. Ο Στράντζλ εκτέλεσε και πάλι αλλά αυτή τη φορά ο Μαρκέτι έκανε εκπληκτική επέμβαση αποσοβώντας τον κίνδυνο και οι Ιταλοί ανέβηκαν ψυχολογικά. Και ενώ το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του, ο Κασάεφ έδωσε και τρίτο πέναλτυ στους Γερμανούς με τον Μάρξ (84’) να κάνει το 2 - 2,. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο ίδιος παίκτης αυτή τη φορά με φάουλ, έκανε το 3 - 2 για την Γκλάντμπαχ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς μια και η ομάδα του έπαιζε και με παίκτη παραπάνω αλλά τα ψυχικά αποθέματα των Ιταλών ήταν αξιοζήλευτα, με τον Κόζακ να πληρώνει με τον ίδιο τρόπο (93’) – με φάουλ - την αντίπαλό του και το τελικό 3 - 3 να δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην Λάτσιο,.  Overview   Report   Lineups   Commentary   Statistics   Photos

Γκλάντμπαχ: Στέγκεν, Μπρούβερς, Ντομίνγκεζ, Βέντ, Γιάντσκε (75’ Χάνκε)