Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013

Αϊντχόβεν - Ντεν Χάαγκ 7 - 0

Με… άνεση παρέμεινε στην κορυφή η Αϊντχόβεν, καθώς επικράτησε στην έδρα της 7 - 0 της Ντε Χάαγκ για την 21η αγωνιστική του Ολλανδικού Πρωταθλήματος,. Συνεχίζει η Αϊντχόβεν τις εντυπωσιακές της εμφανίσεις στο Ολλανδικό Πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Θύμα της αυτή τη φορά η Ντε Χάαγκ, την οποία διέσυρε στην έδρα της 7 - 0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, στο 9ο λεπτό με τον Βαϊνάλντουμ. Το 2 - 0 για την Αϊντχόβεν έγινε με αυτογκόλ του Σουπουσέπα στο 57’,. Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πολύ εύκολα για την Αϊντχόβεν, η οποία έφτασε σε δύο ακόμα τέρματα με τον Μέρτενς στο 64’ και τον Λενς στο 67,’. Ο Λοκάντια στο 80’ και ο Μέρτενς με το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι στο 85’ έκαναν το 6 - 0,. Το σκορ έκλεισε ο ίδιος που άνοιξε τον… χορό των γκολ, με τον Βαϊνάλντουμ να διαμορφώνει το τελικό 7 - 0,. Οδυνηρή εντός έδρας ήττα για την Αλκμααρ με σκορ 1 - 0 από την Γκρόνιγκεν με γκολ του Κιρμ από το 27ο λεπτό και του γηπεδούχους να αγωνίζονται με δέκα παίκτες από το 65’, λόγω αποβολής του Ελμ,. http://www.psv.nl/home.html

Ρόντα - Χέρακλες 3 - 3 ( 1’ Μάλκι 57΄ Περέιρα 90+1’ Ντόρντα
- 15΄ Βετσίνοβιτς 41’ Γκουρίγε 46’ Βουγίτσεβιτς )
Μπρέντα - Τσβόλε 3 - 0 ( 41’ πεναλτυ Μπούιτς 46’ Κουντέλι 68’ Χαντουίρ )

( 9’ 90+1’ Βαϊνάλντουμ 57’ αυτογκολ Σουπουσέπα 64’ 85’ Μέρτενς
67’ Λενς 80’ Λοκάντια )