Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

Το πρώτο γκολ του Ντρογκμπά με τη φανέλα της Γαλατά Σεραυ

Πέντε λεπτά χρειάστηκε ο Ντιντιέ Ντρογκμπά για να σημειώσει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Γαλατά Σεραυ και, μάλιστα, εις βάρος της Ακίσα Σπορ του Φάνη Γκέκα,. Ο κορυφαίος επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού αντικατέστησε τον Ουμούτ Μπουλούτ στο 63ο λεπτό και στο 68' εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Μπουράκ Γιλμάζ για να ανοίξει το σκορ με ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά. Αξίζει να σημειωθεί ότι συμμετοχή στη φάση του γκολ είχε και το έτερο μεγάλο χειμερινό απόκτημα της Γαλατά Σεραυ (Γουέσλυ Σνάιντερ) ο οποίος τροφοδότησε τον Γιλμάζ από τα δεξιά. Δύο λεπτά αργότερα μετά από προσπάθεια του Ντρογκμπά, ο Γιλμάζ δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα της Γαλατά, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2 - 1 με τον Σερτάν Βαρντάρ. Με αυτό το αποτέλεσμα η πρωτοπόρος Γαλατά Σεραυ αποσπάστηκε οκτω βαθμούς από την Μπεσίκτας, η οποία υποδέχεται το Σάββατο (16/ 2) την Γκαζιάντεπ Σπορ, ενώ η ομάδα του Φάνη Γκέκα παρέμεινε στην τελευταία θέση,. http://www.galatasaray.org/