Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου 2013

Copa del Rey Ημιτελικά: Ατλέτικο Μαδρίτης - Σεβίλλη 2 - 1

Σε ένα ματς που κρίθηκε από τρια ανόητα χέρια, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 2 - 1 τη Σεβίλλη στον πρώτο ημιτελικό των δυο ομάδων στο Copa del Rey,.
Η ομάδα του Ντιέγο Σιμεόνε ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κσι έχασε αρκετές ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο.
Η μοναδική αντίδραση των Ανδαλουσιάνων ήταν ένα μακρινό σουτ του Άλβαρο Νεγρέδο που απαίτησε τα αντανακλαστικά του Τιμπό Κουρτουά για να εξουδετερωθεί. Η ουσία, όμως, ήρθε στο 2ο ημίχρονο. Στο 49ο λεπτό ο Εμίρ Σπάχιτς αντίκρισε
2η κίτρινη κάρτα γιατί στην προσπάθειά του να κερδίσει επιθετικό φάουλ, έπεσε στην περιοχή της Σεβίλλης και άγγιξε την μπάλα με το χέρι. Ο Ντιέγο Κόστα άνοιξε το σκορ και σημείωσε το 26ο σερί αναπάντητο τέρμα της Ατλέτικο στο Βιθέντε Καλδερόν σε όλες τις διοργανώσεις, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ. Στο 71ο λεπτό, όμως, ο Ντιέγο Γκοδίν αντίκρισε και αυτός την κόκκινη κάρτα, όταν σταμάτησε με το χέρι πλασέ του Αλβαρο Νεγρέδο, με την μπάλα να έχει τροχιά προς την κενή εστία. Ο Ουρουγουανός στόπερ αποβλήθηκε, ο Ισπανός επιθετικός ευστόχησε στο πέναλτυ, έγινε ο 1ος παίκτης που παραβιάζει την εστία του Κουρτουά στο Καλδερόν μετά από 1,.003 λεπτά και το παιχνίδι άρχιζε από την αρχή. Μέχρι να έρθει το 3ο χέρι στην περιοχή της Σεβίλλης. και αυτό από Σεβιγιάνο, τον Φερνάντο Ναβάρο, ο οποίος πάλι άγγιξε την μπάλα με το χέρι καθώς έπεφτε, ώστε να τη διώξει από τα πόδια του Ντιέγο Κόστα. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός σκόραρε και πάλι από το σημειο του πέναλτυ και λίγο αργότερα κέρδισε την αποβολή του αντιπάλου του, που τον σταμάτησε με σκληρό τάκλιν πριν βρεθεί

Τα αποτελέσματα των πρώτων ημιτελικών

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελωνα 1 - 1 ( 81' Βαράν - 50' Φάμπρεγας )

Ατλέτικο Μαδρίτης - Σεβίλλη 2 - 1

( 49' πέναλτυ 71' πέναλτυ Κόστα - 56' πέναλτυ Νεγρέδο )

* Οι επαναληπτικοί ημιτελικοί είναι προγραμματισμένοι για τις 27 - 28 Φεβρουαρίου,.