Πέμπτη 14 Ιουνίου 2012

Ιταλία - Κροατία 1 - 1

Στο νήμα θα κριθεί η πρόκριση των ομάδων του τρίτου ομίλου του Euro, μετά την ισοπαλία με 1 - 1 μεταξύ Ιταλίας και Κροατίας! Στην επόμενη αγωνιστική όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοικτά, με τους Κροάτες να αντιμετωπίζουν τους Ισπανούς και τους Ιταλούς να παίζουν με τους Ιρλανδούς. Οι Ιταλοί απείλησαν δύο φορές την εστία των αντιπάλων: στο 11' εξαιρετικό σουτ του Μαρκίζιο έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 16' ο Πλετικόσσα απέκρουσε με τις γροθιές του δυνατό σουτ του Μπαλοτέλι. Ευκαιρία για γκολ είχε και η Κροατία, με τον Γέλαβιτς να μην βρίσκει καλά την μπάλα και ο Μπουφόν να αποκρούει. Το σκορ άνοιξε στο 39ο λεπτό ο Πίρλο, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, ενώ το ημίχρονο έληξε χωρίς άλλες καλές φάσεις.
Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι Κροάτες έχασαν την ευκαιρία για ισοφάριση όταν ο Μόντριτς έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Μπουφόν, ενώ ο Μπαλοτέλι απέτυχε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του αφού το δυνατό του σουτ έφυγε άουτ. Η ισοφάριση ήρθε στο 72ο λεπτό, με τον Μάντζουκιτς να κατεβάζει ωραία τη μπάλα και να σκοράρει με κοντινό σουτ. Οι οπαδοί της Κροατίας άναψαν καπνογόνα και πέταξαν μερικά από αυτά εντός αγωνιστικού χώρου, με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί για λίγο. Μέχρι το σφύριγμα της λήξης, αξιόλογες φάσεις δεν υπήρξαν