Πέμπτη 14 Ιουνίου 2012

Ισπανία - Ιρλανδία 4 - 0

Με τεσσάρα υπερασπίστηκε τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας η Ισπανία, που κατέκτησε την πρωτιά του τρίτου ομίλου στο Euro, κάνοντας παράλληλα την Ιρλανδία την πρώτη ομάδα που αποχαιρετά την διοργάνωση. Νωρίτερα, Ιταλία και Κροατία ήρθαν ισόπαλες
(1 - 1) αφήνοντας όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά για την δεύτερη ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση.
Οι Ιρλανδοί απείλησαν την εστία της Ισπανίας μόνο στο 2ο λεπτό με τον Κασίγιας να αποκρούει σουτ του Κοξ, ενώ, δύο λεπτά αργότερα, ο Φερνάντο Τόρρες άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ. Σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου η πρωταθλήτρια κόσμου έπαιζε... μόνη της, με τους παίκτες της να... σφυροκοπούν το τέρμα της Ιρλανδίας: ο Τόρρες και ο Αλόνσο έστειλαν την μπάλα άουτ, ενώ ο Γκίβεν απέκρουσε σουτ του Ινιέστα, του Τσάβι και του Αρμπελόα, καθώς και κεφαλιά του Σίλβα.

Στο 49' ο Ινιέστα σούταρε, ο Γκίβεν απέκρουσε, αλλά η μπάλα έφτασε στο Σίλβα ο οποίος με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 2 - 0

Στο 70΄ήταν η σειρά του Τόρρες να σκοράρει μετά από ασίστ του Σίλβα, ενώ ο Φάμπεργκας με εξαιρετική κίνηση και διαγώνιο σουτ έγραψε το 4 – 0 στο 83΄

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ισπανία: Κασίγιας, Αρμπελόα, Ζόρντι Αλμπα, Ράμος, Πικέ, Τσάβι, Τσάμπι Αλόνσο, Μπούσκετς, Ινιέστα, Νταβίντ Σίλβα, Τόρρες

Ιρλανδία: Γκίβεν, Σαιντ Λέντζερ, Γουωρντ, Ο' Σέι, Νταν, Γουέλαν, Μακ Γκίντι, Αντριους, Νταφ, Κην, Κόξ