Τετάρτη 13 Ιουνίου 2012

Ολλανδία - Γερμανία 1 - 2

Με δύο τέρματα του Μάριο Γκόμεζ έγινε η Γερμανία το αφεντικό στον αγώνα με την Ολλανδία και τελικά επικράτησε με 2 - 1 εξασφαλίζοντας από τώρα την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Εuro!
Οι Ολλανδοί είχαν δύο ευκαιρίες για γκολ με τον Φαν Πέρσυ στο 7ο και το 11ο λεπτό ( πρώτα έστειλε την μπάλα πάνω στον Νόυερ και έπειτα βρήκε δοκάρι ) ενώ και οι Γερμανοί παραλίγο να σκοράρουν στο 9' αλλά το ξαφνικό σουτ του Οζίλ κατέληξε στο δοκάρι και στη συνέχεια το μπλόκαρε ο Στεκέλενμπουργκ. Το πρώτο γκολ της Γερμανίας ήρθε στο 24ο λεπτό, με υποδειγματικό πλασέ του Γκόμεζ, ενώ στο 38' ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια  με τον Σβαϊσταϊνγκερ να εκτελεί εντυπωσιακά ένα φάουλ και τον Στεκέλενμπουργκ να το αποκρούει ακόμα πιο θεαματικά... Στο β' ημίχρονο Γερμανία και Ολλανδία είχαν πολλές ευκαιρίες, με τους οράνιε να βρίσκουν στόχο  και να μειώνουν το σκορ, στο 73’ με εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Φαν Πέρσυ και γκολ έξω από την περιοχή.

Ποδόσφαιρο - EURO 2012 ( Β΄ όμιλος, 2η ημέρα ): Ολλανδία - Γερμανία 1 - 2

Η Γερμανία είναι η πρώτη ομάδα που - ουσιαστικά - εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Euro 2012,. Με δύο γκολ του Μάριο Γκόμεζ ( 24΄ 38΄ ) τα πάντσερ επικράτησαν 2 - 1 της Ολλανδίας στο Χάρκοβο, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του Β΄ ομίλου, έφτασαν τους 6 βαθμούς και θα πρέπει να συμβούν σημεία και τέρατα για να μείνουν εκτός συνέχειας. Οι οράνιε, μείωσαν με τον Φαν Πέρσυ στο 73΄ αλλά δεν γλίτωσαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους και πλέον, ελπίζουν μόνο σε θαύμα για να περάσουν

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολλανδία (Μπερτ Φαν Μαρβάικ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βιελ, Χέιτινχα, Ματάισεν, Βίλεμς, Φαν Μπόμμελ, Ντε Γιονγκ, Σνάιντερ, Ρόμπεν, Φαν Πέρσυ, Αφελάυ

Γερμανία (Γιοακίμ Λεβ): Νόυερ, Χούμμελς, Μπαστούμπερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Κεντίρα, Σβαϊστάινγκερ, Οζίλ, Μυλλερ, Ποντόλσκυ, Γκόμεζ

Διαιτητής: Γιόνας Ερρικσον ( Σουηδία )