Κυριακή 10 Ιουνίου 2012

Ισπανία - Ιταλία 1 - 1

Ισόπαλο 1 - 1 έληξε το παιχνίδι των εθνικών ομάδων Ισπανίας και Ιταλίας, στο πλαίσιο της 1ης ημέρας του Γ' ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. Το παιχνίδι, που διεξήχθη στο PGE Arena του Γκντανσκ της Πολωνίας, παρακολούθησαν περίπου 40 χιλιάδες θεατές και η Ιταλία προηγήθηκε στο 61ο λεπτό με τον Ντι Νατάλε, για να ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα η Ισπανία με τον Φάμπρεγας. Το παιχνίδι ήταν δυνατό με αρκετές φάσεις, ειδικά στην περιοχή της Ιταλίας, με την Ισπανία να πιέζει, στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρει να φθάσει στη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Οι Ισπανοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζαν την άμυνα της Ιταλίας, η οποία προσπαθούσε με ξαφνικές αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία του Ικερ Κασίγιας. Η τακτική της σκουάντρα ατζούρα έδειχνε αποτελεσματική, καθώς με γρήγορες πάσες στην επίθεση κατάφερε να δημιουργήσει πανικό στην άμυνα της παγκόσμιας πρωταθλήτριας

Στο 34ο λεπτό μετά από καταπληκτική ενέργεια του Αντωνιο Κασάνο, ο οποίος απέφυγε σαν... σταματημένο τον Αρμπελόα, σούταρε απο καλή θέση, αλλά έδιωξε σωτήρια ο Κασίγιας. Ο τερματοφύλακας της Ρεάλ Μαδρίτης έσωσε την Ισπανία και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, όταν μετά από κεφαλιά του Μότα έδιωξε εκληκτικά σε κόρνερ

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε φωτιά. Και οι δύο ομάδες μπήκαν πιο αποφασιστικά στον αγώνα, με την Ιταλία να δικαιώνεται γρήγορα για την τακτική της. Συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό ο Ντι Νατάλε, ο οποίος μόλις είχε μπει στο παιχνίδι στη θέση του Μπαλοτέλι, εκμεταλλεύτηκε την έξοχη πάσα του Πίρλο, πλάσαρε τον Κασίγιας και άνοιξε το σκορ μέσα σ' έξαλλους πανηγυρισμούς

Το γκολ αυτό ξύπνησε τους φούριας ρόχας, οι οποίοι δεν άργησαν ν' απαντήσουν. Τρία λεπτά αργότερα ο Σίλβα τρύπησε την ιταλική άμυνα με μια εκπληκτική ασίστ, βρήκε τον Φάμπρεγας στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ο οποίος με κοντινό σουτ ισοφάρισε το σκορ. Με το γκολ αυτό οι Ισπανοί άρχισαν να πιέζουν για τη νίκη. Ο Ντελ Μπόσκε έριξε στον αγώνα τον Φερνάντο Τόρρες και η πίεση εντάθηκε

Ο επιθετικός της Τσέλσυ, μάλιστα, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 74' όταν μόνος προ του Μπουφόν, έχασε την μπάλα από την έγκαιρη παρέμβαση του Ιταλού τερματοφύλακα. Ο Τόρρες έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 84' όταν με πλασέ έστειλε προ κενής, ουσιαστικά, εστίας την μπάλα άουτ! Η Ισπανία συνέχισε να πιέζει στα τελευταία λεπτά, αλλά η ιταλική άμυνα άντεξε και το ματς έληξε ισόπαλο

Διαιτητής του αγώνα ο Βίκτωρ Κασάυ ( Ουγγαρία )