Κυριακή 3 Ιουνίου 2012

Πολωνία - Ανδόρα 4 - 0

H Πολωνία νίκησε την Ανδόρα με 4 - 0 στη Βαρσοβία, στον τελευταίο φιλικό αγώνα της πριν πριν από το εναρκτήριο παιχνίδι του EURO 2012 με αντίπαλο την Ελλάδα. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική, αφού η ομάδα του Smuda ήταν μια κλάση καλύτερη. Το σκορ άνοιξε ο Obraniak στο 13′ για να ακολουθήσουν ακόμη δύο γκολ από τους Πολωνούς πριν τελειώσει το ημίχρονο με τον Lewandowskiστο 37′ και τον Blaszczykowski ένα λεπτό εργότερα. Το τελικό 4 - 0 διαμορφώθηκε στο 77′ με πέναλτυ του Vasilevski Σε έναν υγιεινό περίπατο εξελίχθηκε το τελευταίο φιλικό της Πολωνίας, λίγες ημέρες πριν από το εναρκτήριο παιχνίδι του EURO 2012 με αντίπαλο την Ελλάδα.
Οι Πολωνοί αντιμετώπισαν την Ανδόρα, με το τελικό 4 - 0 να αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων και το άνετο της νίκης των αντιπάλων του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική, αφού η ομάδα του Φράντσισεκ Σμούντα ήταν μια κλάση καλύτερη, με τον τεχνικό της πάντως να δοκιμάζει και την ενδεκάδα που αναμένεται να παρατάξει στην πρεμιέρα

Το σκορ άνοιξε ο Ομπράνιακ στο 13' για να ακολουθήσουν ακόμη δύο γκολ από τους Πολωνούς πριν τελειώσει το ημίχρονο με τον Λεβαντόφσκυ στο 37' και τον Μπλατζικόφσκυ ένα λεπτό εργότερα

Το τελικό 4 - 0 διαμορφώθηκε στο 77' με πέναλτυ του Βασιλέφσκυ

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Πίστσεκ ( 46' Βοτκόβιακ ) Βασιλέφσκυ, Περκίς, Μπένις, Μπλατζικόφσκυ, Πολάνσκυ ( 79' Γκροσίτσκυ ) Μουράφσκυ, Ρίμπους ( 46' Βόλσκι ) Ομπράνιακ, Λεβαντόφσκυ