Σάββατο 9 Ιουνίου 2012

Μπαμ από Δανία

Την έκπληξη στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε το δεύτερο όμιλο του Euro, έκανε η Δανία, επικρατώντας με σκορ 1 - 0 της Ολλανδίας! Ο Κρον Ντέλυ στο 24’ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης -και δεύτερο των Σκανδιναβών σε πρεμιέρα της συγκεκριμένης διοργάνωσης- με αποτέλεσμα να κάνει πολύ δύσκολο το έργο των οράνιε για πρόκριση στην επόμενη φάση, στη διασταύρωση με τον όμιλο της Ελλάδας. Δοκάρι για τον Ρόμπεν στο 36’ ενώ ο Αντερσεν είπε δύο φορές όχι σε τετ α τετ των Φαν Πέρσυ και Χούντελαρ. Καλύτεροι οι Ολλανδοί στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, με τους Δανούς να σημειώνουν το γκολ, στην πρώτη τους - και μοναδική - επικίνδυνη φάση. Ιστορία έγραψε ο Γιέτρο Βίλεμς της Ολλανδίας, καθώς έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που πήρε μέρος σε Euro, σε ηλικία 18 ετών και 71 ημερών, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Βέλγου, Εντσο Σίφο, ο οποίος ήταν 18 ετών και 115 ημερών, όταν αγωνίστηκε στο Euro του 1984

Αναμενόμενο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης… με την Ολλανδία να πρεσάρει ψηλά και να εκμεταλλεύεται την ταχύτητα των παικτών της και τη Δανία - από την άλλη - να βρίσκεται συνεχώς σε θέση άμυνας. Οι Ρόμπεν, Σνάιντερ και Φαν Πέρσυ ήταν πηγή κινδύνου για τους αμυντικούς των Σκανδιναβών, ωστόσο αυτό που τους… έσωζε ήταν τα άσχημα τελειώματα

Ομως, όλα ανατράπηκαν στο 24ο λεπτό, με τον Κρον Ντέλυ, ο οποίος κόντρα στη ροή του αγώνα έκανε το 1 - 0,. Μάλιστα, ο επιθετικός της Μπρόντμπυ έγινε ο δεύτερος Δανός που σκοράρει σε πρεμιέρα Euro, ύστερα από το τέρμα του Αλλαν Νίλσεν, στο εκείνο το 1996

Οπως είναι φυσικό, το προβάδισμα αιφνιδίασε τους Ολλανδούς, με τους Δανούς να κρατούν λίγο παραπάνω την μπάλα και να παγώνουν το ρυθμό. Αυτό κράτησε για περίπου 10 λεπτά, με τους οράνιε να βγαίνουν και πάλι και να γίνονται ξανά απειλητικοί. Στο 36’ ο Ρόμπεν είχε δοκάρι, ενώ ο Φαν Πέρσυ δεν κατάφερε να νικήσει - σε τετ α τετ - τον Αντερσεν. Ετσι κύλησαν τα πρώτα 45 λεπτά, με τους Σκανδιναβούς να πηγαίνουν με το 1 - 0 στα αποδυτήρια

Οπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο. Η Ολλανδία να έχει γίνει πολύ πιεστική ψάχνοντας το γκολ και τη Δανία να αμύνεται. Μάλιστα, από το 50’ μέχρι το 53’ η άμυνα των Σκανδιναβών πέρασε το τρίλεπτο του… τρόμου, με τους
Φαν Πέρσυ, Φαν Μπόμελ και Αφελάυ να χάνουν διαρκώς ευκαιρίες για την ισοφάριση
Από ‘κει και πέρα οι Δανοί κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, κόβοντας τις επιθετικές ορέξεις των Ολλανδών. Μάλιστα, είχαν και μία καλή στιγμή με τον Ερικσεν, ο οποίος δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Στεκέλενμπουργκ. Ο Φαν Μάρβαϊκ προσπάθησε να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του, βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Φαν ντερ Φάαρτ και Χούντελαρ. Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Σάλκε βγήκε τετ α τετ με τον Αντερσεν, αλλά ο Δανός τερματοφύλακας έδιωξε και πάλι

Στα τελευταία 10 λεπτά, η Ολλανδία έδειχνε να μην μπορεί να απειλήσει άλλο την εστία του Αντερσεν, με τους Δανούς να κρατούν - σχεδόν χωρίς κόπο - το προβάδισμα από το 24ο λεπτό και να φτάνουν στη σπουδαία νίκη

Ολλανδία (Φαν Μάρβαϊκ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν ντερ Βιλ (84’ Κάουτ) Χάιτινχα, Φλάαρ, Βίλεμς, Φαν Μπόμελ, ν.,Ντε Γιονγκ (71’ Φαν ντερ Φάαρτ) Ρόμπεν, Σνάιντερ, Αφελάυ (71’ Χούντελαρ) Φαν Πέρσυ

Στον πάγκο: Βορμ, Κρουλ, Ματάισεν, Μπουμά, Μπουλαρούζ, Σάαρς, Στρούτμαν, Λ,.Ντε Γιονγκ, Νάρσινγκ