Δευτέρα 11 Ιουνίου 2012

Εuro 2012, 4ος ομιλος Στατιστικα

• Η Αγγλία δεν έχει νίκη σε πέντε αγώνες απέναντι στη Γαλλία σε όλες τις διοργανώσεις, χάνοντας τους τρεις τελευταίους

• Η Αγγλία έχει χάσει τέσσερα σερί παιχνίδια από τον ίδιο αντίπαλο μόνο τρεις φορές στην ιστορία της. Την τελευταία φορά που έγινε αυτό ήταν το 1976 με τέσσερις σερί ήττες από τη Βραζιλία

• Τρία από τα τέσσερα τελευταία γκολ της Αγγλίας απέναντι στη Γαλλία έχουν επιτευχθεί στο 86ο λεπτό

• Η Αγγλία έχει συναντηθεί με τη Γαλλία δύο φορές στο Euro, με ισοπαλία 0 - 0 το 1992 και ήττα 2 - 1 το 2004 ( παρ' όλο που ήταν 1 - 0 μπροστά στο σκορ στο 90ό λεπτό )

• Η Αγγλία έχει παίξει στις περισσότερες τελικές φάσεις Euro χωρίς να το κερδίσει από οποιαδήποτε άλλη ομάδα ( επτά )

• Η Αγγλία έχει σκοράρει στα τελευταία 10 παιχνίδια ομίλων Euro, αλλά έχει κερδίσει μόνο τα μισά από αυτά ( 5 νίκες, 1 ισοπαλία, 4 ήττες )

• Η Γαλλία έχει αποκλειστεί στα τελευταία δύο μεγάλα τουρνουά που πήρε μέρος
( Εuro 2008, Μουντιάλ 2010 ) χωρίς να κερδίσει ούτε ματς

• Καμμία ομάδα δεν πέτυχε περισσότερα γκολ στα πρώτα 15 λεπτά των αγώνων στα προκριματικά από την Αγγλία (6)

• Η Γαλλία είχε επτά δοκάρια στα προκριματικά, περισσότερα από οποιαδήποτε άλλη ομάδα

• Μόνο η Ιταλία (2) δέχτηκε λιγότερα γκολ στα προκριματικά από τη Γαλλία (4)
• Η Ουκρανία έχει 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες στους 6 τελευταίους αγώνες της
•  Αυτή είναι η 1η φορά που η Ουκρανία λαμβάνει μέρος σε τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

• Η μοναδική παρουσία της Ουκρανίας σε μεγάλη διοργάνωση είναι το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2006 όπου η Ουκρανία κατάφερε να φτάσει μέχρι στα προημιτελικά
• Στα 4 τελευταία επίσημα παιχνίδια της, η Ουκρανία έχει κερδίσει, μόνο, την Ανδόρα. Στα υπόλοιπα 3 παιχνίδια, έχει 2 λευκές ισοπαλίες και 1 ήττα
• Δεν έχει σκοράρει στα 2 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

• Η Ουκρανία έχει παίξει με την Σουηδία 3 φορές. Και τα 3 παιχνίδια τους ήταν φιλικά. Στους 3 αγώνες αυτούς, η κάθε ομάδα πέτυχε από 1 νίκη ενώ 1 παιχνίδι έληξε ισόπαλο

• Και στα 3 παιχνίδια των 2 ομάδων, ούτε η Ουκρανία ούτε η Σουηδία έχουν καταφέρει να σκοράρουν περισσότερα από 1 γκολ

• Η Σουηδία μετράει 4 νίκες και 2 ήττες στους 6 τελευταίους αγώνες της

• Στις 3 τελευταίες συμμετοχές της σε Euro, η Σουηδία αποκλείστηκε 2 φορές από την φάση των ομίλων. Εξαίρεση αποτελεί η διοργάνωση του 2004, όπου έφτασε μέχρι τα προημιτελικά, όπου και αποκλείστηκε

• Η Σουηδία μετράει 2 νίκες στα 11 τελευταία παιχνίδια της σε τελικές φάσεις Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων. Οι νίκες της είναι επί της Ελλάδας ( 2 - 0 ) και της Βουλγαρίας ( 5 - 0 ) Στα υπόλοιπα 9 παιχνίδια, η Σουηδία έχει απολογισμό