Δευτέρα 1 Απριλίου 2013

Φούλαμ - ΚΠΡ 3 - 2

Η Φούλαμ επικράτησε 3 - 2 της ΚΠΡ και παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με τρία γκολ, στο τέλος της αναμέτρησης αγχώθηκε για την νίκη. Ξανά βασικός ο Γιώργος Καραγκούνης για την ομάδα του Γιολ,. Η Φούλαμ, έκανε τα εύκολα – δύσκολα στο Λονδρέζικο ντέρμπυ κόντρα στην ΚΠΡ, αλλά πήρε τη νίκη με σκορ 3 - 2 στην 31η αγωνιστική της Πρέμιερ Ληγκ, με αρκετό άγχος και ιδρώτα,. Με δέκα παίκτες στα τελευταία 12 λεπτά οι cottagers, μόνο στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν οι Ραιηντζερς ότι θέλουν να μείνουν στην κατηγορία. Η ομάδα του Μάρτιν Γιόλ είχε αποκτήσει προβάδισμα τριών τερμάτων από το 41ο λεπτό, αλλά ο Τααράμπτ στο 45’ και ο Ρεμυ στο 51’ μείωσαν σε 3 - 2 και το ματς έγινε… ροντέο. Με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω και τους γηπεδούχους να έχουν αγχωθεί, η ΚΠΡ έψαξε την τεράστια έκπληξη, αλλά δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα τη φετεινή σαιζόν,. Στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Φούλαμ, στο -7 από τις θέσεις της σωτηρίας η ΚΠΡ,.  Fulham 3 QPR 2: Defensive errors let Berbatov deal Redknapp survival blow    http://www1.skysports.com/football/

Ούτε ο Χάρυ Ρέντναπ, ούτε οι οπαδοί της ΚΠΡ, ούτε εμείς είδαμε ομάδα
που να παλεύει για τη σωτηρία της στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ραιηντζερς,
έγιναν… έρμαιο στις ορέξεις του Ντίμιταρ Μπερμπάτωφ, που από το πρώτο
λεπτό έκανε άνω – κάτω την αντίπαλη άμυνα και πέτυχε δύο γκολ.

Αρχικά, ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτυ που κέρδισε ο Σίντουελ από
τον Σαμπά στο 8ο λεπτό και στο 22’, ξανά ο υψηλόσωμος αμυντικός της
ΚΠΡ έκανε λάθος για να επιτρέψει στον Βούλγαρο φορ να κάνει το 2 - 0

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων, ήρθε στο 24’ με γυριστό σουτ του
Ζαμόρα που έφυγε πολύ ψηλά, αλλά αυτό, αποδείχθηκε ότι ήταν απλά…
μια στιγμή έξαρσης. Στο 35’, ο Μποσίνγκουα λίγο έλειψε να πετύχει
αυτογκόλ από καταπληκτική ενέργεια του Μπερμπάτωφ και γύρισμα στην
περιοχή, αλλά τελικά ο Χιλ νίκησε τον Σέζαρ άθελά του, από προσπάθεια
του Ρηισε. Το σύνολο του Ρέντναπ, ευτύχησε να μειώσει με τον Τααράμπτ
από λάθος πάσα του Καραγκούνη στο 45ο λεπτό και… όλα άλλαξαν,.

Το γκολ πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν εξαιρετικά σημαντικό για τους Ραιηντζερς. Μπήκαν με πολύ διαφορετική ψυχολογία στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο 45λεπτο και κατάφεραν πολύ γρήγορα να αγχώσουν πάρα πολύ τους παίκτες της Φούλαμ. Αρχικά, ο Ρεμυ αστόχησε σε πέναλτυ που κέρδισε ο Τααράμπτ από τον Γιώργο Καραγκούνη, αλλά στο
51ο λεπτό από εξαιρετική πασα του Εμπιά, εκτέλεσε τον Σβάρτσερ από κοντινή απόσταση για το 3 - 2,. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος της ΚΠΡ, η Φούλαμ προσπάθησε να δείξει ψύχραιμη, αλλά τα λάθη την πρόδιδαν και οι φιλοξενούμενοι αποκτούσαν τον έλεγχο του αγώνα. Οι cottagers καλούνταν να δείξουν συμπαγείς στα μετόπισθεν κάθε φορά που υπήρχε κίνδυνος, αλλά δεν το έκαναν στο 77’, όταν ευτυχώς για αυτούς, ο Ρεμυ σούταρε με το αριστερό ψηλά από πλάγια θέση. Ενα λεπτό αργότερα, ο Ζαμόρα τέσταρε τα ρεφλέξ του Σβάρτσερ που απομάκρυνε πέφτοντας στην αριστερή του γωνία. Ο Σίντουελ άφησε τη Φούλαμ με παίκτη λιγότερο στο 78ο λεπτό έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα στον Τραορέ, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι τέλους,.  http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21921182