Κυριακή 14 Απριλίου 2013

Νταντη Γιουνάιτεντ - Σέλτικ 3 - 4

Απίστευτα πράγματα στο Κύπελλο Σκωτίας. Μετά το χθεσινό 4 - 3 της Χιμπέρνιαν, ήρθε η Σέλτικ να νικήσει με το ίδιο σκορ την Νταντη Γιουνάιτεντ και να προκριθεί στον τελικό της διοργάνωσης,. Και οι δύο ημιτελικοί κρίθηκαν στα επτά γκολ! Μετά την... ανατροπή του αιώνα από την Χιμπέρνιαν το Σάββατο, ήρθε η Σέλτικ να επικράτησει στην παράταση με 4 - 3 της Νταντη Γιουνάιτεντ και να πάρει το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας. Οι Κέλτες, με τον Γιώργο Σαμαρά να μένει στον πάγκο άνοιξαν το σκορ στο 2' με τον Κόμμονς. Κσι όμως ήρθε η αντίδραση των τυπικά γηπεδούχων. Στο 24' ο Μακέυ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Νταλί έβαλε μπροστά την ομάδα του για πρώτη φορά στο παιχνίδι,. Πριν καλά - καλά χαρούν οι παίκτες της Νταντη Γιουνάιτεντ, ήρθε ο Γουανιγιάμα και ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε σε 2 - 2,. Με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ο Κόμμονς έδωσε ξανά προβάδισμα στους πρωταθλητές στο 60', όμως ακόμα είχε... ζουμί η υπόθεση,. Κσι αυτό γιατί ο Νταλί ισοφάρισε (ξανά) σε 3 - 3 στο 72', με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εν τέλει, την λύση για την Σέλτικ κσι ενώ είχε μπει στον αγώνα ως αλλαγή ο Σαμαράς, έδωσε ο Στόουκς στο 104', με το τελικό 4 - 3 να χαρίζει την πρόκριση στην ομάδα του και την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο,!
Dundee United 3 Celtic 4 (AET): Bhoys set up Scottish Cup final meeting with Hibs
Celtic 4 Dundee United 3: Anthony Stokes' strike seals a classic cup win for Celtic