Δευτέρα 15 Απριλίου 2013

Λιων - Τουλούζ 3 - 1

Η Λιων είναι η κερδισμένη της 32ης αγωνιστικής, μετά τις ισοπαλίες των Σαιντ Ετιέν και Μαρσέιγ, μένοντας μόνη στην τρίτη θέση, ενώ τη χωρίζουν μόλις δύο βαθμοί από την απ ευθείας έξοδο στο Champions League,. Μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας παρέμεινε η Λιων, μετά το τέλος της 32ης αγωνιστικής της Ligue 1,. Οι λιονέ επικράτησαν 3 - 1 της Τουλούζ στο Ζερλάν και σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία της Σαιντ Ετιέν με τη Βαλανσιέν, αποσπάστηκαν στους δύο βαθμούς από τους στεφανουά. Τέλος, Λιλ και Μαρσέιγ έμειναν στο 0 - 0, στο Γκραντ Σταντ, με τους Μασσαλούς να έχουν πλέον μόλις δύο βαθμούς περισσότερους από την ομάδα του Ρεμυ Γκαρντ,. Μόλις για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Λιων κόντρα στην Τουλούζ, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 1 - 1, με τα γκολ των Γκρενιέ (8’) και Μπεν Γιεντέρ (28’)

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Ρεμυ Γκαρντ πήραν γρήγορα ξανά το προβάδισμα, με τον Κονέ στο 49’ και τον Γκομίς να κάνει το 3 - 1 για τους λιονέ, στο 63ο λεπτό,.

Αναλυτικά η 32η αγωνιστική της Ligue 1:
Βαλανσιέν - Σαιντ Ετιέν 0 - 0
Σάββατο, 13/ 4         Μπορντω - Μονπελιέ 4 - 2
Τρουά - Παρί Σαιν Ζερμαιν 0 - 1   ( 65’ Ματουιντί )
Αζαξιό - Νανσυ 1 - 1  ( 7’ Μουστεφά - 5’ Εφουλού )
Μπορντω - Μονπελιέ 4 - 2
( 11’ Σανέ 24’ Ντιαμπατέ 26’ Πλασίλ 54’ Σαϊβέ - 45’ Καμπελά 90+2’ Σταμπουλί )
Εβιάν - Ρεν 4 - 2
( 1’ αυτογκολ Κανα Μπιγίκ 35’ Μπεριγκό 79’ Νίνκοβοτς 83’ Σαγκμπό
- 22’ Φερρέ 69’ Μπογιέ )
Λωριάν - Μπαστιά 4 - 1
( 45’ Ζουφρέ 55’ Κορνέ 75’ 83 Αλαντιέρε - 59’ Μοντέστ )
Μπρεστ - Ρεμς 0 - 1  ( 29’ Φαριγκέ )
Κυριακή, 14/ 4         Βαλανσιέν - Σαιντ Ετιέν 0 - 0
Νις - Σοσσω 3 - 0   ( 51’ Τραορέ 59’ Ντιγκάρ 83’ Τσβίτανιτς )
( 8’ Γκρενιέ 49’ Κονέ 63’ Γκομίς - 28’ Μπεν Γιεντέρ )
Λιλ - Μαρσέιγ 0 - 0