Κυριακή 14 Απριλίου 2013

Χιμπέρνιαν - Φωλκερκ 4 - 3

Αν και βρέθηκε με τρία γκολ πίσω στο σκορ από τη Φωλκερκ, η Χιμπέρνιαν έφτασε σε μια επική ανατροπή, επικράτησε 4 - 3 (!) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας,. Φοβερά πράγματα έγιναν στον πρώτο ημιτελικό του Σκωτσέζικου Κυπέλλου… Η Χιμπέρνιαν συνέχισε για 45 λεπτά τις μέτριες εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος και έγινε για ένα ημίχρονο μέσα στο Χάμπτεν Παρκ παιχνιδάκι στα χέρια της Φωλκερκ. Μέσα σε μισή ώρα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα απίστευτα κενά της αντίπαλης άμυνας και βρέθηκαν να προηγούνται 3 - 0, χωρίς καλά - καλά να μπορούν να πιστέψουν τα δώρα της Χιμπέρνιαν,. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6’ ο Σίμπαλντ και δώδεκα λεπτά αργότερα ο Φούλτον εντελώς αφύλαχτος στην καρδιά της περιοχής με κεφαλιά - ψαράκι έγραψε το 2 - 0,. Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών ήρθε ακόμα ένα χτύπημα για τους γηπεδούχους αφού ο Αλστον εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της άμυνας. Μετά την απόκρουση του Μπεν Ουΐλιαμς, είχε όλο το χρόνο στη διάθεσή του για να πάρει το ριμπάουντ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αναγκάζοντας παράλληλα τους οπαδούς των Χιμπς να αρχίσουν να εγκαταλείπουν το γήπεδο. Οσοι έφυγαν, έχασαν τη μεγάλη προσπάθεια της ομάδας τους να φέρει τα πάνω - κάτω και να φτάσει σε μια απίστευτη ανατροπή.

Ο Χάρις – ίσως ο κορυφαίος της ομάδας του- κατάφερε να αναπτερώσει τις ελπίδες μειώνοντας στο 51’, όμως λίγο αργότερα ήρθε νέο σοκ, αφού ο Γκρηφιθς αστόχησε σε πέναλτυ. Ακόμη και έτσι, εκμεταλλευόμενος μπαλιά του Χάρις, ο ίδιος παίκτης χτϋπησε στο στο 78’ έφερε τη Χιμπέρνιαν σε απόσταση βολής,. Επτά λεπτά πριν το τέλος ο Ντόυλ σημείωσε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων που διαμόρφωσε το 3 - 3 που έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση,. Εκεί μίλησε ξανά ο Γκρηφιθς, ο οποίος στο 115’ με άπιαστο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα της Φωκλερκ και έστειλε την ομάδα του στον τελικό! Ετσι η Χιμπέρνιαν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο που έχασε στον περυσινό τελικό από τη Χαρτς, απέναντι στην ομάδα που θα προκύψει από την κυριακάτικη αναμέτρηση Νταντη Γιουνάιτεντ - Σέλτικ,. Τελευταία φορά που οι Χιμπς κατέκτησαν το τρόπαιο ήταν το πολύ μακρινό 1902… Hibernian 4 Falkirk 3: Stunning comeback from three goals down books final place      Hibernian 4 Falkirk 3: Stunning comeback puts Hibs through to the Scottish Cup Final