Τετάρτη 10 Απριλίου 2013

Γιουβέντους - Μπάγερν Μονάχου 0 - 2

Με γκολ των Μάριο Μάντζουκιτς και Κλαούντιο Πισάρο, η Μπάγερν διπλασίασε τις νίκες της επί της Γιουβέντους και, μάλιστα, με το σκορ που επικράτησε στην Αλιάνζ Αρίνα (2 - 0) παίρνοντας το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Champions League,. Το κατάμεστο και καυτό Γιουβέντους Στέιντιουμ μετέδωσε στους πρωταθλητές Ιταλίας την φλόγα που χρειάζονταν για να επιβληθούν της Μπάγερν, σε τρεις αξιόλογες περιπτώσεις όμως, δεν είχε παίκτη στην αντίπαλη περιοχή για να απειλήσει. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 23ο λεπτό όταν το δυνατό φάουλ του Αντρέα Πίρλο εξουδετερώθηκε από τον Μανουέλ Νόυερ. Οι φιλοξενούμενοι δεν ένιωσαν ασφυκτική πίεση, πάντως, και το μεγαλύτερο άγχος τους προήλθε από τον τραυματισμό του Ντάνιελ βαν Μπούιτεν στο 35ο λεπτό,. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Γιουβέντους άγγιξε το γκολ όταν το σουτ του Φάμπιο Κουαλιαρέλα άγγιξε το δεξί δοκάρι του Νόυερ και κατέληξε άουτ. Η απάντηση της Βαυαρικής ομάδας ήρθε στο 57' με το δοκάρι του Αριεν Ρόμπεν, ενώ επτα λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Χάβυ Μαρτίνεθ έκανε την κοντινή προβολή, ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν απέκρουσε και ο Μάριο Μάντζουκιτς δεν δυσκολεύτηκε να κλειδώσει την πρόκριση για τους φιναλίστ του περυσινού Champions League,. Το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, αφού το 0 - 2 της Αλιάνζ Αρίνα δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους παίκτες του Αντωνιο Κόντε, ο οποίος περίμενε μέχρι το 66ο λεπτό για να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Αλεσάντρο Μάτρι. Μετά από το γκολ του πρώτου σκόρερ της Bundesliga, η ομάδα του Γιουπ Χάυνκες είχε τον απόλυτο έλεγχο ( 56% κατοχή ) και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κλαούντιο Πισάρο με ωραίο πλασέ στο πρωτο λεπτό των καθυστερήσεων,.

Juventus 0 Bayern Munich 2 (agg 0-4): Mandzukic and Pizarro seal routine win

Μπάγερν Μονάχου (Γιουπ Χάυνκες): Νόυερ, Λαμ, Φαν Μπούιτεν