Παρασκευή 12 Απριλίου 2013

Νιούκαστλ - Μπενφίκα 1 - 1

Η Μπενφίκα είναι στην επόμενη φάση του Europa League, αφού έφυγε με το 1 - 1 κόντρα στη Νιούκαστλ και σε συνδυασμό με το 3 - 1 του πρώτου αγώνα πανηγύρισε στο φινάλε,. Μπορεί η Νιούκαστλ να προηγήθηκε με τον Σιdσέ στο 71’, όμως η εικόνα της αναμέτρησης, τόσο πριν το γκολ όσο και μετά έδειχνε πως η Μπενφίκα θα είναι η ομάδα του θα πάρει την πρόκριση στους 4 του Europa League. Το γκολ του Σάλβιο στις καθυστερήσεις, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1 - 1 απλά, σφράγισε το εισιτήριο για τους Πορτογάλους,. Πιο επιθετικά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Μπενφίκα, η οποία μόλις στο 3ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Κρουλ ωστόσο να εξουδετερώνει το τακουνάκι του Λίμα. Οι Πορτογάλοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο τέταρτο, με την ομάδα του Αλλαν Πάρντιου να προσπαθεί μάταια να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Στο 28’ πάντως οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μια… ανάσα από το γκολ, όταν ο Κρουλ βγήκε δεξιά στα όρια της περιοχής του για να μπλοκάρει, έχασε τη μπάλα, αλλά το σουτ του Γκαϊτάν έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Αϊνταρά. Η Μπενφίκα είχε ακόμα μία πολύ καλή στιγμή με την κεφαλιά του Σάλβιο στο 36’, ενώ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Παπίς Σισσέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του σωστά δεν μέτρησε καθώς ο επιθετικός από τη Σενεγάλη ξεκίνησε από θέση οφ σάιντ,. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Αλλαν Πάρντιου αποφάσισε να ρισκάρει, περνώντας στο ματς τον Αμεόμπι στη θέση του Μπιγκιριμάνα. Ο έμπειρος φορ μάλιστα ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά τον Αρτούρ, με τους Πορτογάλους να απαντούν στις ευκαιρίες με τους Τζων και Γκαϊτάν,. Στο 62’ ο τεχνικός των γηπεδούχων έριξε στο ματς και τον Μπεν Αρφά, με τον Γάλλο να είναι αυτός που εννέα λεπτά αργότερα έκανε το κλέψιμο, πέρασε τη μπάλα στον Αμεόμπι και αυτός βρήκε τον Σισσέ που με κοντινή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του! Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι καρακάξες προσπάθησαν να φτάσουν στο δεύτερο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση, ωστόσο όχι μόνο δεν τα κατάφεραν, αλλά είδαν τον Σάλβιο στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 1 - 1!   εισιτηρια 52, 157,.

Newcastle 1 Benfica 1 (agg 2-4): Cisse gives hope but Euro adventure comes to an end    Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:   http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/22023554

Νιούκαστλ: Κρουλ, Σίμπσον, Γουίλιαμσον, Εμπιβά, Αϊνταρά (67’ Μαρβω) Μπιγκιριμάνα