Δευτέρα 15 Απριλίου 2013

Λάτσιο – Γιουβέντους 0 - 2

Ο,τι θέλει, κάνει! Η Γιουβέντους απέδειξε πως είναι η καλύτερη ομάδα στην Ιταλία, καθώς επικράτησε της Λάτσιο 2 - 0 μέσα στην Ρώμη και αποσπάστηκε εντεκα βαθμούς από την δεύτερη Νάπολι! Δεν έχει αντίπαλο στην Ιταλία! Η Γιουβέντους… βγήκε βόλτα στην Ρώμη, επικράτησε πολύ εύκολα 2 - 0 της Λάτσιο και ανέβηκε στο +11 από την δεύτερη Νάπολι, έξη αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος,. Πριν καν βρουν τα πατήματά τους οι δύο ομάδες, η Μεγάλη Κυρία πήρε προβάδισμα. Ο Τσάνα υπέπεσε σε πέναλτυ στον Βούτσινιτς, ο Βιδάλ ανέλαβε την εκτέλεση κσι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αφού λοιπόν το σουτ του Μαρκίζιο έφυγε άουτ κσι ο Μαρκέττι έβγαλε εντυπωσιακά αυτό του Βούτσινιτς, ήρθε το 2 - 0 για τους φιλοξενούμενους! Μετά από κόντρα στην περιοχή των λατσιάλι, ο Χιλιανός άσσος έκανε από κοντά την προβολή και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται… σε άλλο γήπεδο,. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Λάτσιο θα μπορούσε να είχε μειώσει, όμως τόσο η κεφαλιά του Σιανί, όσο και αυτή του Κόζακ δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα η Γιούβε να κρατάει εύκολα το υπέρ της σκορ. Τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να έχουν συμβιβαστεί στο αποτέλεσμα και τους λατσιάλι να έχουν την τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με τον Κλόζε στις καθυστερήσεις, όμως το 2 - 0 παρέμεινε και η Γιουβέντους πανηγύρισε μεγάλη νίκη,.

Δευτέρα 15 /4   Λάτσιο – Γιουβέντους 0 - 2        Μίλαν - Νάπολι 1 - 1