Παρασκευή 12 Απριλίου 2013

Μπέτις – Σεβίλλη 3 - 3

Γκολ και θέαμα απόλαυσαν όσοι βρέθηκαν απόψε στο γήπεδο της Μπέτις, η οποία ήρθε ισόπαλη 3 - 3 στο τοπικό ντέρμπυ με την Σεβίλλη. Με παίκτη λιγότερο έπαιζαν από το 55’ οι φιλοξενούμενοι,. Μία πολύτιμη ισοπαλία απέναντι στη Σεβίλλη πήρε η Μπέτις, αφού το τοπικό ντέρμπυ έληξε 3 - 3 στο Benito Villamarin,. Το παιχνίδι ήταν αρκετά θεαματικό, καθώς στο πρώτο μέρος μπήκαν τέσσερα γκολ! Με τους γηπεδούχους να βρίσκονται με δύο τέρματα πίσω στο σκορ. Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 7’ ο Ράκιτιτς. Τέλεια αντεπίθεση από την ομάδα του Ουνάυ Εμερι, ο Ρέγες έκανε μία μακρινή μπαλιά στον Κροάτη επιθετικό, ο οποίος ξεγέλασε τον Αντριάν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Μπέτις προσπάθησε να ισοφάρισε, όμως (πάλι) ο Ράκιτιτς έκανε το 2 - 0,. Στο 19’ διεθνής μεσοεπιθετικός πήρε το… ριμπάουντ έπειτα από σουτ του Νεγρέδο. Το τρίτο τέρμα των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Νεγρέδο στο 33’, ο οποίος σκόραρε έπειτα από πασα του Ρέγες,. Οι παίκτες του Πέπε Μελ κατάφεραν να σημειώσουν ένα τέρμα δύο λεπτά πριν από την συμπλήρωση του α’ μέρους (43’) με σκόρερ τον Ντορλάν Παμόν,.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και μετά την αποβολή του Μεντέλ στο 55’ προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή τους,. Ενα λεπτό νωρίτερα, όμως, μείωσαν σε 2 - 3 μετά το πέναλτυ που ευστόχησε ο Κάστρο. Η Μπέτις δεν το έβαλε κάτω και στο 89’ δικαιώθηκε, αφού ο Νόσα έφερε το ματς στα ίσα μετά με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από πασα του Παμπόν. Πλέον οι πράσινοι της Ανδαλουσίας βρίσκονται στη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League της επόμενης σαιζόν, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από την Μάλαγα ( όμως είναι τιμωρημένη για την επόμενη σαιζόν από την UEFA και δεν μπορεί να συμμετάσχει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις )   http://www.sevillafc.es/nuevaweb/temporada/partido/5634