Δευτέρα 1 Απριλίου 2013

Aντερλεχτ - Γκενκ 1 - 2

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν τα play - offs τίτλου στο Βέλγιο, καθώς η Σταντάρ Λιέγης νίκησε στην έδρα της Μπρυζ και η Γκενκ σε αυτή της Αντερλεχτ,. Με δύο διπλά ξεκίνησαν τα play - offs τίτλου στο Βέλγιο, με την Σταντάρ Λιέγης να νικά 2 - 0 την Μπρυζ και την Γκενκ να επικρατεί με 2 - 1 της Αντερλεχτ και μάλιστα με ανατροπή. Η πρωτοπόρος, Αντερλεχτ, προηγήθηκε στο 37' με τον Νάιτινκ, ο Μποτζί απάντησε στο 66' και την ανατροπή ολοκλήρωσε για την Γκενκ ο Γέλε Βόσσεν στο 76',. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτυ στο 88ο λεπτό, με τον Μπραμ Νάιτινκ να μην καταφέρνει να σκοράρει από τα εντεκα βήματα. Η Σταντάρ πέτυχε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Μπατσουαΐ και Μπούιενς, έτσι απέχοντας πλέον εξη βαθμούς από την κορυφή ελπίζει ξανά,.Ζούλτε Βάρεγκεμ - Λόκερεν 1 - 1

Μπρυζ: Κούγιοβιτς, Χέγκλι (54' Μουνιέ) Ντουάρτε, Στένμαν, Ντε Μποκ, Ντονκ,
Οτζίτζα-Οφόε, Βάθκεθ, 54' Τσιτέ, Τρίτσκοβσκυ, 54' Γκούντιονσεν, Λεστιέν, Μπάκα,.
Στανταρ: Καουασίμα, Οπάρε, Κανού, Σιμάν, Ντιαμπατέ, Βενκόρ, Μπούιενς, Μπουλό
( 86' Κριστέα ) Μ' Ποκού, Εζεκιέλ ( 70' Αντάρεβιτς ) Μπατσουαΐ ( 76' Ναγκάυ )

Αντερλεχτ: Προτό, Οντόι (85' Σιριάκ) Κουγιατέ, Νάιτινκ, Σαφάρι, Λούκας Μπίγλια,