Κυριακή 7 Απριλίου 2013

Λιλ - Λωριάν 5 - 0

Καταιγιστική ήταν η Λιλ κόντρα στη Λωριάν, την οποία συνέτριψε 5 - 0, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 31η αγωνιστική της Ligue 1. Τις ελπίδες για της για έξοδο στην Ευρώπη διατήρησε η Λιλ, συντρίβοντας 5 - 0 τη Λωριάν, στο Γκραντ Σταντ και στο ματς που ολοκλήρωσε την 31η αγωνιστική της Ligue 1. Με τη νίκη αυτή, οι λιλουά ανέβηκαν μόνοι στην πέμπτη θέση, έχοντας μόλις ένα βαθμό λιγότερο από Λιων και Σαιντ Ετιέν. Η Λιλ ξεκίνησε με αρκετή όρεξη το παιχνίδι, αφού χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να πάρει το προβάδισμα με τον Καλού, για να έρθει ο Παγιέ στο
8’ και να της δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων. Από την άλλη, η Λωριάν ήταν αδύνατο να ακολουθήσει το ρυθμό των λιλουά, με τον Ντιν να ανεβάζει το δείκτη του σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ στο 31’ και τον Καλού – με το δεύτερο προσωπικό του γκολ - να κάνει το 4 - 0 στο 34’, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γκαρσία έκαναν… εκπτώσεις στο σκοράρισμα, με τον Ροντελέν να κάνει… απλά το 5 - 0 στο 53ο λεπτό,.  Σαιντ Ετιέν - Εβιάν 1 - 0

Λιλ - Λωριάν 5 - 0  ( 3’ 34’ Καλού 8’ Παγιέ 31’ πεναλτυ Ντιν 53’ Ροντελέν )