Δευτέρα 8 Απριλίου 2013

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σιτυ 1 - 2

Πέρυσι, τον είδαν να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και να δίνει τον τίτλο στη Μάντσεστερ Σίτυ. Φέτος, οι ποδοσφαιριστές της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, είδαν τον Σέρχιο Αγουέρο να σκοράρει στο Ολντ Τράφορντ και να χαρίζει στους πολίτες μια τεράστια νίκη γοήτρου με σκορ 2 - 1, για την
32η αγωνιστική της Πρέμιερ Ληγκ!  Ο Αργεντινός επιθετικός των Πρωταθλητών Αγγλίας, έχοντας περάσει στο ματς μόλις στο 71ʼ, χρειάστηκε οχτώ λεπτά για να πάρει τη Σίτυ στις πλάτες του και να βρει το δρόμο για τα δίχτυα του Νταβίντ Ντε Χέα,. Σχεδόν… αδιάφορη εμφανίστηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέχρι το γκολ της ισοφάρισης, στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Το πάθος των παικτών της Σίτυ και το σωστό στήσιμο της ομάδας από τον Ρομπέρτο Μαντσίνι, ήταν καθοριστικά στοιχεία για τη νίκη στο Ολντ Τράφορντ. Στο -12 από την κορυφή, πλέον, οι πολίτες, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι έχουν και ελπίδες για τον τίτλο…Μάλλον με τη σκέψη πως είχε το +15 στην κορυφή της βαθμολογίας παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
Η διαφορετικά, η Σίτυ εμφανίστηκε με πάθος και με τη σκέψη της ανάγκης για νίκη, μόνο και μόνο για το γόητρο. Ο ρυθμός του ντέρμπυ στο πρώτο 15άλεπτο ήταν καταιγιστικός, με τους πολίτες να απειλούν στο 4ο λεπτό, με σέντρα – σουτ του Μίλνερ από δεξιά, που απέκρουσε ο Ντε Χέα.
Η παρουσία των Σίλβα και Νασρί, στην τριπλέτα μαζί με τον Μίλνερ πίσω από τον Τέβεζ, έκανε τη Σίτυ πολύ επιθετική και η μπάλα συνεχώς στριφογυρνούσε έξω από τα καρρέ της Γιουνάιτεντ,. Αντίθετα, Το 4 -4-1- 1 του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον δεν βοηθούσε. Με τον Ρούνευ να γυρίζει πολύ πίσω για να παίρνει τη μπάλα και τους κόκκινους διαβόλους να φτιάχνουν μόνο αντεπιθέσεις, κάθε προσπάθεια απειλής προς την εστία του Χαρτ, ήταν εύκολη λεία για την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Παρʼ όλα αυτά, η καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τη Γιουνάιτεντ. Αν και ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι ήταν οφ σάιντ, βρήκε με κεφαλιά από μπαλιά του Κάρικ, τον Ράφαελ μέσα στην περιοχή και ο Βραζιλιάνος με δύσκολο σουτ, βρήκε την αριστερή συμβολή των δοκαριών,.   United 1 City 2: After THAT goal on the final day, Aguero is Fergie's nemesis again as the super subs stunner settles pulsating derby

UNI 0-1 CIT     UNI 1-1 CIT   UNI 1-2 CIT