Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2012

Βίτεσσε - Τβέντε 0 - 0

Βίτεσσε και Τβέντε έμειναν στο 0 - 0, με χαμένους της υπόθεσης τους φιλοξενούμενους,. Η Βίτεσσε εντυπωσιάζει στο φετεινό πρωτάθλημα αλλά στο παιχνίδι κόντρα στην Τβέντε δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο της νίκης. Ετσι, έχασε την ευκαιρία να μειώσει και την διαφορά που έχουν στην βαθμολογία και κάτι τέτοιο δεν έγινε,. Οι δύο ομάδες πρόσεχαν πάρα πολύ την άμυνα τους και δεν έδιναν σημασία στην δημιουργία φάσεων,. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι επιδόθηκαν σε ποδόσφαιρο κέντρου. Ο μοναδικός παίκτης των φιλοξενούμενων που προσπάθησε να απειλήσει ήταν ο Τζέρσον Καμπράλ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 55ο λεπτό, όπου ο Μιχαΐλωφ βγήκε έγκαιρα και εμπόδισε τον Φαν Γκίνκελ να σκοράρει. Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο ρυθμός έπεσε αισθητά, καθώς Βίτεσσε και Τβέντε προτίμησαν τη σιγουριά του βαθμού,. Η κορυφή της βαθμολογίας άλλαξε, πλέον, χέρια και τώρα ανήκει στην Αϊντχόβεν, η οποία συνέτριψε 5 - 1 τη Χέρενβεν. Ο Ντε Ρίντερ έκανε το... λάθος να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά στο 6ο λεπτό, καθώς αυτό το γκολ εκνεύρισε τους γηπεδούχους. Αρχικά ο Ναρσίνγκ σκόραρε κατά της πρώην ομάδας του, ενώ μέσα σε ένα δεκάλεπτο (52' - 62') οι Μέρτενς και Βαϊνάλντουμ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην PSV,. Πρόσωπο της τελευταίας στιγμής ήταν ο Τιμ Μάταβζ που σκόραρε δύο φορές στο τελευταίο δεκαλεπτο,. Φένλο - Βίλλεμ 4 - 1

Παρασκευή 9/ 11
Μπρέντα - Γκρόνινγκεν 0 - 1 ( 82’ Ντε Λόιβ )
Σάββατο 10/ 11
Βάλβαϊκ - Ουτρέχτη 4 - 0 ( 5’ Σεβαλλιέ 74’ Ζοζεφζούν 76’ Ναζά 83’ Ντούιτς )
Φένλο - Βίλλεμ 4 - 1 ( 27’ Σέηπ 47’ Κούλεν 54’ Λίνσεν 72’ Τούρκ - 74’ Μισιντζάν )
Ντεν Χάαγκ - Αλκμααρ 2 - 2
( 47’ πεναλτυ Ολα 64’ Αλτιντορ - 22’ Φάλκενμπουργκ 34’ Βιντσέντο )
Ναϊμέγκεν - Χέρακλες 3 - 2
( 24’ 76’ Τεν Βούρντε 71’ Τζωρτζ - 48’ 56’ Αρμεντέρος )
Φέγενορντ - Ρόντα 5 - 2