Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2012

Κυπελλο Βελγίου φαση των 16

Με τον Ειντουρ Γκούντγιονσεν να σκοράρει στο 7ο λεπτό του τοπικού ντέρμπυ απέναντι στην Κλάμπ Μπρυζ, η Σερκλ Μπρυζ πανηγύρισε την πρόκριση στους 8 του κυπέλλου Βελγίου,. Φοβερό ματς στο Βέστερλο. Ολες οι ομάδες της πρώτης κατηγορίας πέρασαν στα προημιτελικά, εκτός της Μπέβερεν. Θύτης της ομάδας του βόρειου Βελγίου, ήταν η Οστάνδη που πέρασε με το εντυπωσιακό 3 - 0 από την έδρα της αντιπάλου της,. Στα πέναλτυ οδηγήθηκαν τρεις αναμετρήσεις., Η Γάνδη απέκλεισε με αυτόν τον τρόπο την Λόκερεν (4 - 2) μετά το στείρο 0 - 0 των 120 λεπτών. Με τον ίδιο τρόπο άφησε εκτός συνέχειας η Ζούλτε Βάρεγκεμ την Σαρλερουά. Μετά το 2 - 2 της κανονικής διάρκειας, η Βάρεγκεμ νίκησε με 6 - 4 στα πέναλτυ,. Στο σκορ της ημέρας, Βέστερλο και Σαιντ Τρούιντεν, τελείωσαν το 90λεπτο 2 - 2, την παράταση 5 - 5(!), με την Σαιντ Τρούιντεν να επικρατεί με 9 - 7 στη διαδικασία των πέναλτυ και να γίνεται η δεύτερη ομάδα από την δεύτερη κατηγορία που βρίσκεται στους 8,. Στα υπόλοιπα ματς η Κόρτραϊκ επικράτησε με 1 - 0 της Μονς και η Οστάνδη με 3 - 0 εκτος έδρας της Μπέβερεν,. Τα αποτελέσματα του γύρου των 16 του κυπέλλου Βελγίου:

Αντερλεχτ - Μαλίν 2 - 0 ( παρατασις )
Γάνδη - Λόκερεν 0 - 0 ( 4 - 2 πεναλτυ )
Ζούλτε Βάρεγκεμ - Σαρλερουά 2 - 2 ( 6 - 4 πεναλτυ )
Βέστερλο - Σαιντ Τρούιντεν 5 - 5 (7 - 9 πεναλτυ)
Κόρτραϊκ - Μονς 1 - 0
Κλαμπ Μπρυζ - Σερκλ Μπρυζ 0 - 1
Μπέβερεν - Οστάνδη 0 - 3