Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

Αϊντχόβεν - Βίτεσσε 1 - 2

Με επτά νίκες σε ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις, η Βίτεσσε άλωσε το Φίλλιπς Στάντιον με 2,-,1 και φρέναρε την Αϊντχόβεν,. Διπλό και για την Φέγενορντ, που πέρασε με 2 - 0 από την Αλκμάαρ και πλησίασε ξανά τις πρώτες θέσεις. Εντός έδρας γκέλα για την δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα Τβέντε, η οποία παραχώρησε ισοπαλία (2 - 2) στην ουραγό Τσβόλε,. Η Βίτεσσε βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5’, από το γκολ του Ντέρικ.
Η γηπεδούχος Αϊντχόβεν δεν μπόρεσε να κρατήσει για παραπάνω από δέκα λεπτά το προβάδισμα και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ραιης στο 15’,. Η Βίτεσσε έφτασε στη μεγάλη νίκη στο 74ο λεπτό με σκόρερ τον Μπόνυ, ανεβαίνοντας στους 31 βαθμούς και κρατώντας παράλληλα την πρωτοπόρο Αϊντχόβεν στους 33,. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη της Βίτεσσε σε επτά εξόδους από το Αρνεμ, την ίδια στιγμή που εντός έδρας μετράει μόλις δύο νίκες σε επτά αγώνες!, Η Φέγενορντ πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Αλκμάαρ ανοίγοντας το σκορ στο 66’ με τον Βιλχένα,. Το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμα πιο δύσκολο, όταν στο 84’ ο Μαρσέλις πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα,. Το τελικό 0 - 2, προέκυψε από τον Σάκεν στο 88’, χαρίζοντας στην Φέγενορντ το τρίποντο που την έφερε στο -6 από την κορυφή,. Η Τβέντε γλίτωσε τα χειρότερα, αφού παρά το ότι προηγήθηκε με τον Τάντιτς στο 48’, η Τσβόλε κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.
Ο Αβντιτς στο 55’ και ο Φαν Ντεν Μπεργκ στο 88΄ έκαναν το 1 - 2 , αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την μεγάλη νίκη. Ο Καστένιος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Τβέντε, που έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Αϊντχόβεν στην κορυφή και έμεινε στους -2,. βαθμους,.