Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

ΑΕΚ Λάρνακας - Ανόρθωση 2 - 3

Ούτε η ομάδα - έκπληξη της εφετεινής σαιζόν (ΑΕΚ Λάρνακας) μπόρεσε να σταματήσει την ξέφρενη πορείας της Ανόρθωσης, η οποία επικράτησε 3 - 2 στο ΓΣΖ και διεύρυνε τη μεταξύ τους διαφορά στους 6 βαθμούς,. Το ξεκίνημα της κυρίας ήταν εντυπωσιακό, αφού άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με κοντινό σουτ του Ρέζεκ και είχε δοκάρι στο 16' με τον Αλέξα. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες ήταν καταιγιστικές. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα με τα γκολ των Μάτσι (στο 30' με κεφαλιά) και Πάλιτς (στο 39' με ψηλοκρεμαστό σουτ) ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 43' με κεφαλιά του Ιλιτς,. Συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο ήταν ανιαρό, καθώς οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Το γεγονός αυτό, βέβαια, ποσώς απασχόλησε τους παίκτες της Ανόρθωσης από τη στιγμή που ο Κάλβο έκανε το 3 - 2 στο 67ο λεπτό. Από την πλευρά της η ΑΕΚ Λάρνακας απείλησε μόνο στο σουτ του Ντα Σίλβα, λίγα λεπτά μετά την έναρξη ( η μπάλα κόντραρε στον Ιλιτς ) Πολλά γκολ περιελάμβανε και η αναμέτρηση του ΓΣΠ μεταξύ της Ομόνοιας και της ΑΕ Πάφου, που βρήκε νικήτρια την πρώτη με 4 - 2,. Οι τριφυλλοφόροι προηγήθηκαν 3 - 0 με τα γκολ των Φρέντυ ( στο 7' με πέναλτυ ) Εφραίμ ( στο 53' μετά από ωραία προσπάθεια του Χριστοφή ) και Μαργκάσσα ( στην πρώτη επαφή του με την μπάλα ) Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέσα σε ένα τρίλεπτο με τα γκολ του Συλλας ( στο 77' και το 80' ) αλλά ο Ζοάο Αλβες έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από αντεπίθεση και έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή,.