Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2012

Κύπελλο Ισπανίας, φαση των 32, β΄αγωνες

Βρέθηκε να παίζει με δέκα παίκτες,. Βρέθηκε να χάνει 2 - 1 και για 25 λεπτά την Γρανάδα να κυνηγά ένα γκολ για τη χρυσή πρόκριση,. Και όμως η Σαραγόσσα του Μανωλο Χιμένεθ είχε τον τρόπο να κρατήσει αυτό το σκορ και με το υπέρ της 1 - 0 του πρώτου αγώνα να πανηγυρίσει την πρόκριση στους 16 του Copa Del Rey,. Από κοντά και η Θέλτα που έκανε την ολική ανατροπή κόντρα στην Αλμερία,. Εξ’ αρχής η Σαραγόσσα είχε ένα μίνι προβάδισμα με το 1 - 0 εντός έδρας. Στον επαναληπτικό, όμως η Γρανάδα έβαλε από την αρχή δύσκολα. Κι αυτό γιατί στο 27’ ο Ιγκάλο έκανε το 1 - 0 υπέρ των γηπεδούχων και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 55’ ο Μαρί έκανε το 1 - 1 και έδωσε… άλλη πνοή στη Σαραγόσσα,. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πόστιγκα άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και πλέον η Γρανάδα είχε πάνω από μισή ώρα παιχνιδιού για να κάνει την ανατροπή. Και δεν άργησε να βάλει φωτιά. Στο 66’ ο Μάιντς έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους και το ματς έγινε… ροντέο για το ένα και τελευταίο χρυσό γκολ,. Τελικά οι παίκτες του Μανωλο Χιμένεθ άντεξαν στην πίεση, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και με τη γλυκιά ήττα με σκορ
2 - 1 προκρίθηκαν στην επόμενη φάση ( στους 16 ) του Κυπέλλου Ισπανίας,.