Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

Μίλαν - Γιουβέντους 1 - 0

Παραμένει στην κορυφή, αλλά απέναντι σε Μιλανέζους η Γιουβέντους φέτος τα βρίσκει σκούρα. Μετά την Ιντερ που της έσπασε το αήττητο των 49 αγώνων, αυτή τη φορά ήταν η Μίλαν, η οποία τη νίκησε 1 - 0 στο Σαν Σίρο, με τους ροσονέρι να δείχνουν ξεκάθαρα σημάδια ανάκαμψης,. Η Μίλαν ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή, καθώς πέρα από ένα ντέρμπυ, όπου μετράει το γόητρο, υπήρχε και βαθμολογικό ενδιαφέρον. Οι ροσονέρι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Ρομπίνιο στο 31ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ, το οποίο όμως κακώς δόθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης, καθώς ο Ισλα δεν ειχε κάνει χέρι στην κεφαλιά του Ελ Σαραουί. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τη γηραιά κυρία, χωρίς όμως να καταφέρουν να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου,. Το δεύτερο μέρος ανήκε εξ ολοκλήρου στην Γιουβέντους, η οποία πίεζε τη Μίλαν στο μισό του γηπέδου, με τους ροσονέρι να αντιστέκονται και να κρατούν το προβάδισμα. Ωστόσο, παρά τις ευκαιρίες που έχασαν οι μπιανκονέρι, με τον Τζιοβίνκο στο 66’ και του Βούτσινιτς στο 83’, οι γηπεδούχοι κράτησαν την πολύ μεγάλη νίκη,. Καλεσμένος της Μίλαν για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση ήταν και ο Μάρκο Φαν Μπάστεν, ο οποίος σαν σήμερα στις 25 Νοεμβρίου του 1992 πέτυχε το τελευταίο γκολ της καριέρας του,. http://www.youtube.com/embed/PGkda6AMQ_I