Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

Ζενίθ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1 - 1

( 56' Γιανμπάεφ - 85' πέναλτυ Ελμ ) η Ζενίθ μπορεί να μην είχε τη στήριξη των φίλων της λόγω τιμωρίας, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να κυριαρχήσει στο ντέρμπυ με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Παρ όλα αυτά, όμως, η ομάδα της πρωτεύουσας ισοφάρισε 1 - 1 στο 85ο λεπτό και διατηρήθηκε στο +6 από τη σημερινή της αντίπαλο,. Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο των γηπεδούχων (73% κατοχή μπάλας!) Οι προσπάθειες των Φαϊζούλιν και Ντάνυ στα πρώτα λεπτά πέρασαν άουτ, ενώ η μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χουλκ εξουδετερώθηκε από τον Ακινφέεφ,. Η τελευταία αξιόλογη φάση του ημιχρόνου καταγράφηκε στο 33ο λεπτό, με το μακρινό σουτ του Ντενίσωφ να περνά πάνω από τα δοκάρια της ΤΣΣΚΑ,.

Ο γόρδιος δεσμός λύθηκε με τη συμπλήρωση δεκα λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο,. Επειτα από ωραίο 1 - 2 με τον Φαϊζούλιν, ο Γιανμπάεφ νίκησε τον Ακινφέεφ και έδωσε το προβάδισμα στη Ζενίθ,. Ενα τέταρτο αργότερα ο Κερζακωφ πρωταγωνίστησε στη φάση του αγώνα, όταν μετά από σέντρα του Γιανμπάεφ,
έπιασε ένα εντυπωσιακό ανάποδο - ψαλίδι που πέρασε λίγο άουτ,.