Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

Αμκαρ - Ανζι 1 - 2

Με γκολ του Ολεγκ Σάτωφ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ανζι νίκησε 2 - 1 την Αμκαρ, μείωσε στους δυο βαθμούς τη διαφορά από την ΤΣΣΚΑ και βασίζεται στη Ζενίθ για να μην αυξηθεί εκ νέου,. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 26' με κεφαλιά του Σεμιόνωφ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νάιχολτ, αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Αχμέντωφ σημείωσε το πρώτο εφετεινό του γκολ (με πλασέ) και έφερε το ματς στα ίσα,. Αμέσως μετά την ισοφάριση η Αμκαρ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ξαναπάρει το προβάδισμα (το σουτ του Νάιχολτ πέρασε άουτ) ενώ πριν σημειωθεί το νικητήριο γκολ της Ανζι, ο Ζιρκωφ είχε στείλει την προειδοποιητική βολή (σούταρε πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων) Ο Νίκος Καρέλης αγωνίστηκε για 70 λεπτά στο ματς με την Ανζι,. Αντικαταστάθηκε από τον Στάνισλαβ Ματίας,. Η Ρούμπιν έφτασε μία ανάσα από τη νίκη επί της Βόλγκα, αλλά η προσπάθεια του Νάτσο στο 90' κατέληξε στο δοκάρι του Κερζακωφ,. Τρία λεπτά νωρίτερα υπήρξε ένταση στον αγωνιστικό χώρο με συνέπεια να αποβληθεί ο Σαπόγκωφ,. Σπαρτάκ Μόσχας - Δυναμό Μόσχας 1 - 5

Αμκαρ - Ανζι 1 - 2 ( 26' Σεμένωφ - 28' Αχμέντωφ 92' Σάτωφ )
Ρούμπιν Καζαν - Βόλγκα Νόβγκοροντ 0 - 0