Τρίτη 27 Νοεμβρίου 2012

Λάτσιο - Ουντινέζε 3 - 0

Εντυπωσιακή ήταν η Λάτσιο στο Ολυμπικο απέναντι στην Ουντινέζε, καθώς πήρε τη νίκη με σκορ 3 - 0 στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Serie A,. Οι λατσιάλι ήταν καταιγιστικοί από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους,. Με αυτή τη νίκη η Λάτσιο μείωσε τους δύο βαθμούς την διαφορά της από την τέταρτη Ιντερ,. Οι γηπεδούχοι είχαν στις φανέλες τους σύνθημα κατά του ρατσισμού,. Η Λάτσιο μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι στο… γκάζι και πίεσε πάρα πολύ την Ουντινέζε για να ανοίξει το σκορ,. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτυ σε χέρι του Γουίλιανς στο 12’, ωστόσο, ο Λεντέσμα έχασε την ευκαιρία για το 1 - 0, με τον Μπρίκιτς να αποκρούει εντυπωσιακά,. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 15’ με τον Ντι Νατάλε να εκτελεί απ ευθείας φάουλ από τα αριστερά και τη μπάλα να χτυπάει στην συμβολή των δοκών. Το σκορ για τους λατσιάλι άνοιξε στο 17’ ο Γκονζάλες με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Η πίεση από τη Λάτσιο συνεχίστηκε και στο 31ο λεπτό ο Κλόζε βγήκε τετ α τετ και έκανε το 2 - 0,. Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι λατσιάλι και στο 59’ ο Ερνάνες με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 - 0, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Στη συνέχεια η Λάτσιο κατέβασε… ταχύτητα, είχε κάποιες ευκαιρίες να πετύχει κσι άλλο γκολ, όμως, έμεινε το υπέρ της 3 - 0,. Τρίτη, 27/ 11 Λάτσιο - Ουντινέζε 3 - 0 ( 17’ Γκονζάλες 31’ Κλόζε 59’ Ερνάνες )