Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

Ατρόμητος - Skoda Ξάνθη 1 - 0

Η κεφαλιά του Φυτανίδη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τον Ατρόμητο απέναντι στην αξιόμαχη Ξάνθη. Οι Περιστεριώτες νίκησαν 1 - 0 και άφησαν πίσω τους την Τρίπολη,. Η Ξάνθη είχε την ευκαιρία μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα να ανοίξει το σκορ και να βάλει από νωρίς δύσκολα στον Ατρόμητο, το πλασέ όμως του Μάνταλου κατέληξε λίγο άουτ,.
Η φάση αυτή ήταν ενδεικτική της εικόνας μέχρι το 30' όπου οι ακρίτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχαν ευκαιρίες και έδειχναν πιο δραστήριοι από τους γηπεδούχους,. Αυτό διαπίστωσε ο Μπάγεβιτς (ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω, παρέταξε ενδεκάδα με αλλαγές και συγκεκριμένα έβαλε τον Νάστο στην άμυνα και τον Φυτανίδη στα χαφ) εξ ου το γεγονός πως έβγαλε νωρίς τον Πίτου Γκαρσία και έβαλε στη θέση του τον Σουμπίνιο., Η κίνηση αυτή βοήθησε τον Ατρόμητο που πήρε μπάλα, ανέβασε την απόδοσή του και έγινε απειλητικός στην εστία των φιλοξενούμενων,. Ειδικά στο β' μέρος οι Περιστεριώτες ήταν ανώτεροι της Ξάνθης και δημιούργησαν αρκετές φάσεις για να ανοίξουν το σκορ. Σημαντικότερη αυτή του Λαζαρίδη, ο οποίος στο 64' έκανε την κοντινή προβολή και ο Λοντίγκιν με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει ( βάσει τον επόπτη ) τη γραμμή του τέρματος,. http://www.sport-fm.gr/videos/1025335/embed