Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2012

ν Ιρλανδία - Ελλάδα 0 - 1

Σοβαρή και αξιόπιστη ως συνήθως η Εθνική Ελλάδας, αντιμετώπισε σαν επίσημο το φιλικό ματς με την Ιρλανδία στο Δουβλίνο και νίκησε 1 - 0 χάρη στο πρώτο γκολ του Χολέμπας. Αρεσε ο Ταχτσίδης, γέμισε την εστία ο Καρνέζης,. Οι Ιρλανδοί μπήκαν στο φιλικό με την Εθνική πιο σοβαρά από την Ελλάδα. Ισως το βαρύ 6 - 1 από τη Γερμανία ήταν ο βασικός λόγος της εικόνας των γηπεδούχων που ήθελαν να δείξουν - και δη ο Τραπατόνι - ότι η ομάδα δεν είναι... για τα σκουπίδια,. Αντίθετα, η Ελλάδα μπήκε χλωμά και χρειάστηκε να περάσει το 20λεπτο για να φανεί στο γήπεδο. Μέχρι εκείνο το σημείο η Ιρλανδία ήταν αυτή που απειλούσε - και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί αν ο διαιτητής έβλεπε το καθαρό χέρι του Σταφυλλίδη μέσα στην περιοχή στο 1ο λεπτό - ενώ η Εθνική του Σάντος, με αρκετά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, ξύπνησε μετά το καλό σουτ του Νίνη,.

Το δεύτερο καλό σουτ ήταν αυτό του Χολέμπας (με το δεξί παρακαλώ!) στο 29ο λεπτό. Είχε ευτυχή κατάληξη, αφού η μπάλα μπήκε στα δίχτυα και η Ελλάδα... από το πουθενά βρέθηκε μπροστά στο σκορ,. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση
( σε αρκετές φορές ξέφυγαν από τα όρια με το σκληρό παιχνίδι τους ) ενώ όσες φορές πήγαν να απειλήσουν, ο εξαιρετικός Καρνέζης ήταν εκεί,. http://www.epo.gr/