Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Αντερλεχτ - Κόρτραϊκ 1 - 0

Η Αντερλεχτ δυσκολεύτηκε αφάνταστα κόντρα στην Κόρτραϊκ, το γκολ του Μποκάνι στο 90ό λεπτό όμως, την έφερε στο +4 από τη δεύτερη Ζούλτε Βάρεγκεμ,. Οι πρωταθλητές συνέχισαν την κακή παράδοση που τους θέλει να μην εκμεταλλεύονται τα πέναλτυ που κερδίζουν και λίγο έλειψε να το πληρώσουν. Στο 41ο λεπτό ο Ρευνώ έκανε χέρι εντός περιοχής, αλλά ο Μπίλια δεν βρήκε στόχο,. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τόσες πολλές φάσεις όπως το πρώτο, είχε όμως γκολ. Η Αντερλεχτ άξιζε να πάρει τη νίκη και τελικά την πήρε με γκολ του συνήθη Μποκάνι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης,. Ισόπαλοι χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Ζούλτε Βάρεγκεμ και Σταντάρ Λιέγης στο μεσημεριανό παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής του Βελγικού Πρωταθλήματος,. Στο πρώτο ημίχρονο οι κόκκινοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ δημιούργησαν ευκαιρίες με τους Βενκέρ και Μπουλώ. Στον αντίποδα ο Αζάρ ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης των γηπεδούχων, αλλά ατύχησε γιατί βρήκε σε πολύ καλή μέρα τον Καβασίμα,. Η κλασσικότερη ευκαιρία της αναμέτρησης, πάντως, ανήκε στη Σταντάρ Λιέγης. Λίγα λεπτά πριν από το φινάλε, τόσο ο Μπατσουαγυ όσο και ο νεοεισελθών Μπουζάγκλιο προσπάθησαν ανεπιτυχώς να νικήσουν τον Μπόσουτ,. Μπέβερεν - Μπρυζ 2 - 6  Jupiler League

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Σερκλ Μπρυζ - Γκενκ 3 - 1
( 32' Εβενς 61' Γκούντγιονσεν 78' Ουτσέμπο - 41' αυτογκολ Πορτιέ )
Σαρλερουά - Μέχελεν 1 - 1 ( 71' Ροσίνι - 51' Πέντερσεν )
Ληρς - Γάνδη 2 - 0 ( 20' 68' Χαζούρωφ )
Λέουβεν - Μονς 1 - 2 ( 82' Πουγκά - 2' 74' Περμπέ )
Μπέβερεν - Κλαμπ Μπρυζ 2 - 6
( 84' Λαντριέρ 87' πέναλτυ Σονκ - 11' 59' Μπάτσα 13' 34' Ραφαέλωφ
52' Λεστιέν 72' Βλέμινκς )
Ζούλτε Βάρεγκεμ - Σταντάρ Λιέγης 0 - 0
Αντερλεχτ - Κόρτραϊκ 1 - 0 ( 90' Μποκάνι )
Λόκερεν - Γκέρμιναλ 1 - 0 ( 90+2' Μοκουλού )

Lokeren - Beerschot : 1 - 0