Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012

Μίλαν - Μάλαγα 1 - 1

( 73' Πάτο - 40' Ελισέου ) Είθισται με κάθε αποχώρηση ενός σημαντικού ποδοσφαιριστή, να αναζητείται άμεσα διάδοχος.
Ο Σάντι Καθόρλα ήταν τέτοιος για τη Μάλαγα, αλλά βγάζει το ψωμί του πλέον στην Αρσεναλ.
Ο 20χρονος Ισπανός μεσοεπιθετικός Ισκο, με την ενέργειά του πριν το γκολ που έδωσε στη Μάλαγα την ιστορική ισοπαλία - πρόκριση στην επόμενη φάση απέναντι στη Μίλαν με 1 - 1, απέδειξε ότι είναι όντως ο διάδοχος του Καθόρλα, ο οποίος έφερε στο θεσμό τους Ανδαλουσιάνους. Ισως να τον εκτίμησε και ο Σίλβιο Μπερλουσκόνι, ο οποίος στην πρώτη φετεινή παρουσία του στο Σαν Σίρο (στο πλευρό του επικεφαλής της Formula 1, Φλάβιο Μπριατόρε) παρακολούθησε ακόμα μία αποτυχία των ροσονέρι,. Το 125ο παιχνίδι της διοργάνωσης στο εν λόγω γήπεδο (περισσότερα από κάθε άλλο γήπεδο) βρήκε τον Γουίλλυ Καμπαγέρο να σταματά τους Μπόγιαν Κρκιτς και Ούρμπι Εμμάνουελσον και να στερεί ένα λυτρωτικό τέρμα για τους ροσονέρι, που άρχισαν με το... αριστερό, κάνοντας αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 6' (Ματία ντε Συλιο αντί του Ινιάτσιο Αμπάτε) Στο 40ό λεπτό, η μαγεία του Ισκο έδωσε την ευκαιρία στον Ελισέου να ανοίξει το σκορ και να φέρει τους γηπεδούχους (για ακόμα μία φορά) σε δύσκολη θέση.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έριξε στο ματς τους Κέβην Πρινς Μπόατενγκ και Ρομπίνιο (επανεμφάνιση μετά από τραυματισμό) και τη λύση έδωσε ο Αλεσάντρε Πάτο με κεφαλιά στο 73ο λεπτό, ισοφαρίζοντας σε 1 - 1, με το οποίο οι Ιταλοί διατηρήθηκαν στη 2η θέση του ομίλου., http://www.acmilan.com/en/news/show/144268

Μίλαν: Αμπιάτι, Αμπάτε (5' Ντε Σίλιο) Μεξές, Μπονέρα, Κονστάντ, Ντε Γιονγκ